Odlar min lavendel i en jord och grusblandning, väldigt mycket mer grus än jord alltså. Jag bor i det inre av Hälsingland (zon 5) och de senaste 3 vintrarna har det gått bra. Fick ett tips en gång av en kunnig man som heter Nils Åkerstedt om han är bekant( odla i sand med gräsklipp), han tyckte dessutom att jag skulle använda sorten "Munsted" eftersom den är härdigast.
Jag har även buxbom i trädgården som också står i bara sand, de får en jutesäck över sig på vintern och hittills har det gått bra i några vintrar.
Se bara till att du har det bra dränerat där du ska ha lavendel så lyckas du säkert. Många säger också att om man frösår plantorna själv så ska de klara sig bättre. Lycka till ! Hälsningar Maja zon 5