|
Full version: Ny Villaägare
*Mademoiselle*
27-11-2006, 09:18
Hej! Jag är ny här, och behöver hur mycket tips och råd som helst. Vi har precis köpt villa. Och flyttar in till årsskiftet. De tidigare villaägarna har inte brytt sig om tomten alls. Finns någon buske vid garageuppfarten, inte mer. Inga blommor eller växter planterade. Jag vet inte var jag ska börja. Vet bara vad jag vill ha. Vill plantera vinbärsbuskar & hallon, eventuellt jordgubbar. När bör man plantera dessa, och köper man de som frön, eller färdiga plantor? Vet någon vad det kostar? Vill också plantera häck, som växer rätt fort, men inte kostar alltför mycket. Och vart köper man allt detta? Blomsterlandet, Plantagen, Bauhaus? Och blommor vill jag ha Fleråriga, kanske rosbuskar. Översvämma mig med tips och förslag på allt möjligt. Tack på förhand.
fruberglund
27-11-2006, 10:50
Välkommen hit och grattis till villan Ska du sätta en häck så tänk på att det är mycket jobb och kostar en del så köp inte billigaste första bästa för när det växer dåligt sen och blir fult så kommer du förbanna dig själv att du snålade och inte valde med omsorg Om sökfunktionen fungerar för dig så sök på häck så hittar du många gamla inlägg med bra svar. Försök planera upp trädgården innan du går ut och röjer runt och samla gärna frukt och grönt på samma ställe, t.ex. en liten köksträdgård. Tänk på väderstreck, frukt och grönt gillar mycket sol. Börja inte lite överallt utan försök göra en sak i taget. Jag vet själv att man gärna vill göra allt på en gång, därför är det lite påbörjat här och var i vår trädgård och man får ingen ordning nångång känns det som. Nu har jag lärt mig att försöka göra klart en sak innan jag börjar på en annan...man får tänka som så att man ska ju bo här hela livet, eller många år i alla fall (om man nu trivs och inte bara bor där tills man hittar nåt bättre, vet ju inte hur det är för er). Du får säkert många bra tips, där var några enkla riktlinjer från mig i alla fall. Lycka till och visa gärna bilder på trädgården här på Odla sen, det gillar vi
fruberglund
27-11-2006, 10:56
Glömde en sak. Vart du ska köpa växter beror lite på vart du bor, skillnaderna är stora har jag förstått. Här i Jönköping där jag bor så tycker i alla fall jag att Blomsterlandet har jättebra kvalité på sina växter (rosorna undantaget, har ofta sjukdomar). Plantagen ger jag inte mycket för. Bauhaus??? Har vi inte här men är väl samma skrot och korn. Beroende på vart du bor så kolla upp planskolor m.m. Just häck brukar ju de flesta ha paketpriser på. Som en del brukar säga så ska man värna om plantskolorna på orten och oftast är det ju faktiskt också så att är man specialiserad på en sak så har man bättre kvalité än såna som säljer allt möjligt som t.ex. Plantagen. Finns ju även t.ex. Hortogreen på nätet men vid häckköp skulle jag nog vilja se plantorna först.
kerstin z5-6
27-11-2006, 11:10
Välkommen ! Mycket av plantvalet beror ju på, vad du känner för trädgård -vill du ha lättskött , med lite frukträd ,bärbuskar och prydnadsbuskar varav några rosor? Eller känner du att detta kan du bli jätteintresserad av ? Vore också bra att veta ungfär var i landet du bor (zon) -då blir det lättare att tipsa om växter. Trädgård tar en del tid -kanske inte så mycket tid från dej -som väntan på nästa säsong  Att saker ska växa till sig osv -under tiden har man underbart kul Kan hur som helst inte låta bli att rekommendera några trevliga rosor -  Försommar Felicite Parmentier -albaros -stark doft -underbar gammaldags ros  Går bra i hela landet gör även Morden Centennial Blommar oavbrutet -svag doft -välformade rosor
Hej och välkommen! Om jag vore du skulle jag köpa ett par trädgårdsböcker. Och utnyttja dagar utan regn till att gå i trädgården. Mäta upp, rita, skriva ned de arter som finns.
Fundera på var vårsolen kommer, var kvällsolen komemr att finnas. var man kan få lä från de vanligaste SV-vindarna på sommaren, var på tomten det verkar varmast i jorden och luften.
Innan tjälen kommer göra ett och annat jordprov, dvs sticka ned spaden på olika ställen, vända jorden och se hur det ser ut. Tunnt, magert jordlager? Vått, lerigt?
När snön kommer skulle jag sätta mig och läsa om olika sorters hallon, vinbär och allt möjligt annat jag drömmer om.
Det vanliga är att man köper perenner (fleråriga) och annueller (ettåriga växter) per frö, och att man köper vedartat (träd och buskar) på planta. Men man kan också köpa perenner som plantor, då kommer de upp snabbare och säkrare. Och man kan så buskar och träd, kul men tar tid.
Viktigare än var du köper växterna är att du väljer sådana som klarar ditt klimat och dina jordförhållanden. Ta reda på om de behöver sol och mycket vatten, köp bara sådana som sägs vara busenkla i början. Det är roligare att lyckas få t ex krasse välla i krukor och rabatter, än att se ett par spret av något som kanske var något mer avancerat.
Träd är mer viktigt var du köper, de ska stå så länge. Satsa på E-märkta, härdiga träd, www.eplanta.com.
Och ställ frågor här! Lättare att svara blir det om du beskriver var i landet din tomt ligger, hur mycket sol och vilken slags jord mm.
Någonting att tänka på ang snabbväxande häck är att den också kommer att växa mycket när den är stor, dvs du får mycket klipp att ta hand om. Jag köper hellre stora plantor, kostar mer men med tanke på att en häcks livslängd är det värt det. Träd och buskar tycker jag personligen kan få kosta mer, då får man snabbare mer insynsskydd, höjd eller vad man nu vill ha. Fundera vad du vill ha trädgården till. Har ni barn? Gillar ni vatten? Vill du ha djungel eller öppen trädgård? Stensättning? Träd? Ofta delar man in trädgården efter olika funtioner. Eller så har du allt öppet. Vad vill du se inifrån huset, en vacker buske t ex ? Plantera gärna vårblommor längs entrén, där man ser dem varje dag. En underbar bok enl mig är Trädgårdsdesign
kristerh
27-11-2006, 17:12
det kan finnas växter som inte syns nu, perenner o lökar tex, men det märker du till våren, det måste vara spännande att vandra runt i en okänd trädgård o se vad som kommer upp. Mitt råd är annars att ta det lugnt, läsa böcker o tidningar, se på omgivningarna vad som finns hos grannar som du gillar, försök oxså titta på när plantorna du planerar att köpa blommar, om du köper plantor med olika blomningstider så får du blomning hela säsongen.
*Mademoiselle*
28-11-2006, 09:43
CITAT (fruberglund @ 27-11-2006, 10:50) Välkommen hit och grattis till villan Ska du sätta en häck så tänk på att det är mycket jobb och kostar en del så köp inte billigaste första bästa för när det växer dåligt sen och blir fult så kommer du förbanna dig själv att du snålade och inte valde med omsorg Om sökfunktionen fungerar för dig så sök på häck så hittar du många gamla inlägg med bra svar. Försök planera upp trädgården innan du går ut och röjer runt och samla gärna frukt och grönt på samma ställe, t.ex. en liten köksträdgård. Tänk på väderstreck, frukt och grönt gillar mycket sol. Börja inte lite överallt utan försök göra en sak i taget. Jag vet själv att man gärna vill göra allt på en gång, därför är det lite påbörjat här och var i vår trädgård och man får ingen ordning nångång känns det som. Nu har jag lärt mig att försöka göra klart en sak innan jag börjar på en annan...man får tänka som så att man ska ju bo här hela livet, eller många år i alla fall (om man nu trivs och inte bara bor där tills man hittar nåt bättre, vet ju inte hur det är för er). Du får säkert många bra tips, där var några enkla riktlinjer från mig i alla fall. Lycka till och visa gärna bilder på trädgården här på Odla sen, det gillar vi  Hejsan, tack för alla tips. Ja visst vill man göra så mycket, men skall försöka planera Svårt bara att veta var man skall börja. En bekant till mig har blommor längst hela fasaden, och det är ju så fint. Men besiktningsmannen vi anlitade sa att det inte är bra då det binder mycket fukt. Funderar på att starta en prenumeration på någon trädgårdstidning, har du något förslag? Återkommer med bilder till våren. Tack än en gång för tipsen! MVH
*Mademoiselle*
28-11-2006, 09:54
CITAT (kerstin z5-6 @ 27-11-2006, 11:10) Välkommen ! Mycket av plantvalet beror ju på, vad du känner för trädgård -vill du ha lättskött , med lite frukträd ,bärbuskar och prydnadsbuskar varav några rosor? Eller känner du att detta kan du bli jätteintresserad av ? Vore också bra att veta ungfär var i landet du bor (zon) -då blir det lättare att tipsa om växter. Trädgård tar en del tid -kanske inte så mycket tid från dej -som väntan på nästa säsong  Att saker ska växa till sig osv -under tiden har man underbart kul Kan hur som helst inte låta bli att rekommendera några trevliga rosor -  Försommar Felicite Parmentier -albaros -stark doft -underbar gammaldags ros  Går bra i hela landet gör även Morden Centennial Blommar oavbrutet -svag doft -välformade rosor  Hej! Tack så mycket. Vi har köpt en villa i Norrtälje. Var inne på blomsterlandets hemsida, och som jag förstår det tillhör vi zon II-III. Svårt att veta, men till en början lättskött, kanske kan avancera det med tiden. Rosbuskar, alla slags rosor. Älskar rosor Och bärbuskar, främst hallon & vinbär Äppelträd, päron & plommon. Sista bilden, Morden Centennial. Vilken härlig färg. Den tycker vi om Köper man färdiga plantor när det gäller rosor, eller är det frön? Tack för tipsen MVH
*Mademoiselle*
28-11-2006, 10:06
CITAT (Cilla @ 27-11-2006, 12:32) Hej och välkommen! Om jag vore du skulle jag köpa ett par trädgårdsböcker. Och utnyttja dagar utan regn till att gå i trädgården. Mäta upp, rita, skriva ned de arter som finns.
Fundera på var vårsolen kommer, var kvällsolen komemr att finnas. var man kan få lä från de vanligaste SV-vindarna på sommaren, var på tomten det verkar varmast i jorden och luften.
Innan tjälen kommer göra ett och annat jordprov, dvs sticka ned spaden på olika ställen, vända jorden och se hur det ser ut. Tunnt, magert jordlager? Vått, lerigt?
När snön kommer skulle jag sätta mig och läsa om olika sorters hallon, vinbär och allt möjligt annat jag drömmer om.
Det vanliga är att man köper perenner (fleråriga) och annueller (ettåriga växter) per frö, och att man köper vedartat (träd och buskar) på planta. Men man kan också köpa perenner som plantor, då kommer de upp snabbare och säkrare. Och man kan så buskar och träd, kul men tar tid.
Viktigare än var du köper växterna är att du väljer sådana som klarar ditt klimat och dina jordförhållanden. Ta reda på om de behöver sol och mycket vatten, köp bara sådana som sägs vara busenkla i början. Det är roligare att lyckas få t ex krasse välla i krukor och rabatter, än att se ett par spret av något som kanske var något mer avancerat.
Träd är mer viktigt var du köper, de ska stå så länge. Satsa på E-märkta, härdiga träd, www.eplanta.com.
Och ställ frågor här! Lättare att svara blir det om du beskriver var i landet din tomt ligger, hur mycket sol och vilken slags jord mm. Hejsan! Ska absolut satsa på trädgårdsböcker. Har du några förlsag? Perfekt nu inför jul, då kan man ju alltid skriva upp det på önskelistan Nu vet jag tyvärr ingenting om hur jorden är där, men tomten riktar åt söder. Men skall göra som du säger, och ta jordprov till våren Vet du någon sida på nätet som säljer bra frön/plantor? Var inne på www.eplanta.com, och är några kunskaper rikare. Tack så hemskt mycket! Vi kommer att flytta till Norrtälje, och som jag förstod det tillhör vi då zon II-III. Jättetack för tipsen! MVH
Sommartorparn
28-11-2006, 10:09
CITAT (Mademoiselle @ 28-11-2006, 09:43) En bekant till mig har blommor längst hela fasaden, och det är ju så fint.
Men besiktningsmannen vi anlitade sa att det inte är bra då det binder mycket fukt. :blink:
Funderar på att starta en prenumeration på någon trädgårdstidning, har du något förslag? :rolleyes: Blommor utefter husväggen är varken bra för huset eller för blommorna. Huset blir fuktigt och blommorna får det för torrt. Normalt finns det en dränering närmast huset. Om du vill ha en rabatt vid husväggen kan du lägga den en bit ut från väggen, utanför dräneringne. Avgränsat med en kant så att jorden inte flyter ut i singeln när du vattnar. En variant är annars att ha gången närmast huset och rabatterna längre ut så att du ser dom från fönstret. Allt om trädgård tycker jag är en bra trädgårdstidning. Dom brukar komma med reklam om extraerbjudanden på försommaren. Annars är tipset att köpa lite olika tidningar i lösnummer så du ser vilken du tycker om. Mitt tips om åtgärder under det första året är: gör ingenting! STudera trädgården, vilka växter som kommer upp och blommar vid olika tidpunkter, hur sol och skugga beter sig, hur ni själva rör er i trädgården, var ni tycker om att sitta, etc. Sedan kan du använda nästa vinter till att planera stordåden. Lycka till!
*Mademoiselle*
28-11-2006, 10:11
CITAT (Xelma @ 27-11-2006, 16:53) Någonting att tänka på ang snabbväxande häck är att den också kommer att växa mycket när den är stor, dvs du får mycket klipp att ta hand om. Jag köper hellre stora plantor, kostar mer men med tanke på att en häcks livslängd är det värt det. Träd och buskar tycker jag personligen kan få kosta mer, då får man snabbare mer insynsskydd, höjd eller vad man nu vill ha. Fundera vad du vill ha trädgården till. Har ni barn? Gillar ni vatten? Vill du ha djungel eller öppen trädgård? Stensättning? Träd? Ofta delar man in trädgården efter olika funtioner. Eller så har du allt öppet. Vad vill du se inifrån huset, en vacker buske t ex ? Plantera gärna vårblommor längs entrén, där man ser dem varje dag. En underbar bok enl mig är TrädgårdsdesignHejsan. Jo värt att satsa på något bra, eftersom det ska stå ett tag. Vi har inga barn, men två hundar Vatten tycker vi om, har sett massa fina fågelbad, och dammar. Djungel faller inte mig i smak, en mer öppen trädgård skulle jag tro. Fruktträd, tänker vi satsa på. Plommon, päron & äpple. Och rosor.  Ska ta en titt på boken. Tack så mycket för dina tips MVH
*Mademoiselle*
28-11-2006, 10:17
CITAT (kristerh @ 27-11-2006, 17:12) det kan finnas växter som inte syns nu, perenner o lökar tex, men det märker du till våren, det måste vara spännande att vandra runt i en okänd trädgård o se vad som kommer upp. Mitt råd är annars att ta det lugnt, läsa böcker o tidningar, se på omgivningarna vad som finns hos grannar som du gillar, försök oxså titta på när plantorna du planerar att köpa blommar, om du köper plantor med olika blomningstider så får du blomning hela säsongen. Hejsan! När vi var på visning av huset i somras fanns det inte mycket till växter. Men en väldigt fin och stor gräsmatta Någon buske vid garageuppfarten. Tror inte de satt ner några lökar, då de som bott i huset tidigare inte verkat ha något intresse alls för sin trädgård. Ska spana efter böcker, och sätta igång en prenumeration av någon trädgårdstidning. Tack så hemskt mycket för dina tips. MVH
*Mademoiselle*
28-11-2006, 10:21
CITAT (Sommartorparn @ 28-11-2006, 10:09) CITAT (Mademoiselle @ 28-11-2006, 09:43) En bekant till mig har blommor längst hela fasaden, och det är ju så fint. Men besiktningsmannen vi anlitade sa att det inte är bra då det binder mycket fukt. Funderar på att starta en prenumeration på någon trädgårdstidning, har du något förslag?  Blommor utefter husväggen är varken bra för huset eller för blommorna. Huset blir fuktigt och blommorna får det för torrt. Normalt finns det en dränering närmast huset. Om du vill ha en rabatt vid husväggen kan du lägga den en bit ut från väggen, utanför dräneringne. Avgränsat med en kant så att jorden inte flyter ut i singeln när du vattnar. En variant är annars att ha gången närmast huset och rabatterna längre ut så att du ser dom från fönstret. Allt om trädgård tycker jag är en bra trädgårdstidning. Dom brukar komma med reklam om extraerbjudanden på försommaren. Annars är tipset att köpa lite olika tidningar i lösnummer så du ser vilken du tycker om. Mitt tips om åtgärder under det första året är: gör ingenting! STudera trädgården, vilka växter som kommer upp och blommar vid olika tidpunkter, hur sol och skugga beter sig, hur ni själva rör er i trädgården, var ni tycker om att sitta, etc. Sedan kan du använda nästa vinter till att planera stordåden. Lycka till!  Hejsan! Tack så mycket för tipsen. Blir att plocka på mig ett par lösnummer när jag åker iväg och handlar. Ska försöka vänta, och planera, se hur allting fungerar. Men man är ju så sugen på att sätta igång direkt. Tack än en gång för tipsen. MVH
kerstin z5-6
28-11-2006, 10:26
Kul , att du gillar rosor ! Rosor köps som plantor -nu på våren säljs de barrotade dvs utan kruka , med fuktad torv runt rötterna De kan även köpas krukodlade hela sommaren man kan även köpa rosor för leverans i vår via nätet tex via rosenposten se l'änk längst ner Frö -kolla in avdelningen frösådd förkultivering -där pågår ständigt diskussioner med hur man sår perenner och annat där kan du få massor av tips Om du klickar på ikonen här under -album kan du kolla in mina rosor, du hittar säkert något mer du gillar -Vi är flera som gillar rosor så titta i andras album med, tex Kajsa har en massa fina sorter Rosor mår bäst luftigt , i minst 6 tim sol ,inte tätt emot en vägg , även om du naturligtvis kan ha någon enstaka klätterros som får ha väggen som stöd men annars , hur kul är det att ha rabatter som bara de som passerar får titta på ? Du ska se dina blommor själv -inifrån huset , från din solstol ,från verandan  Dessutom är rabatter nära hus inte att rek ur husvårdssynpunkt"-men visst kan man ha en entaka paradrabatt För inspiration ,kan man förutom tidningar och böcker -tex boken Trädgårdens rum av Christel Kvant , få tips genom att titta i album här på odla och sno ideer:) Rosenposten
CITAT (Mademoiselle @ 28-11-2006, 10:06) Ska absolut satsa på trädgårdsböcker. Har du några förlsag? Perfekt nu inför jul, då kan man ju alltid skriva upp det på önskelistan Nu vet jag tyvärr ingenting om hur jorden är där, men tomten riktar åt söder. Men skall göra som du säger, och ta jordprov till våren Vet du någon sida på nätet som säljer bra frön/plantor? Var inne på www.eplanta.com, och är några kunskaper rikare. Tack så hemskt mycket! Vi kommer att flytta till Norrtälje, och som jag förstod det tillhör vi då zon II-III. Jättetack för tipsen! MVH Hej igen, Trädgårdsböcker... UJ det finns så många! Jag har en hel bokhylla med sådana. Hur jag valt dem är beroende av inspiration. I början ville jag läsa generellt om alla slags växter, sedan har jag haft år med intresse för att fördjupa mig i det ena och andra. Så tror jag att många av oss håller lusten levande: Köp det i bokhandeln/på nätet som lockar dig just nu! Enkla jordprov kan du ta själv och när som helst när jorden är grävbar. Stick spaden i marken och glutta lite på olika ställen. Är det stenigt, lerigt, sandigt... Om tomten är södervänd i zon 2-3 är det toppen. Spana också in var du har full sol hela dagen, sol halva dagen och skugga merparten av dagen och så vidare... Det spelar roll för vilka växter som kommer att trivas där. Jag köper en hel del frön från Runåbergs, det är en bra firma, och tomatfrön från tomatsidan.se och Åke Truedsson. Men de påsar som finns i alla plantbutiker är också bra. Börja att så sådant som är ENKELT och unna dig några plantor till våren också. Denna sajt med alla artiklar som nås från www.odla.nu är bra liksom forumet här som du kan läsa mer i, för rosor är www.alltomtradgard.se med rosforumet och roslistan toppen, för fruktträd och bärbuskar når du mycket information från www.svepom.com.
Mia, zon 3
29-11-2006, 08:00
Hej och grattis! Jag säger som tidigare talare - vänta och se! Lökväxter kan bli långlivade, så de kan ha blivit satta av ännu tidigare ägare. Nyttja väntetiden till att planera och fundera. Är man helt nybörjare finns det enormt mycket att inhämta, och det är så roligt! Jag skriver absolut under på Kerstins boktips - "Trädgårdens Rum" av Kvant/Palmqvist. Den börjar verkligen från grunden. Sedan tycker jag att ett bra sätt att få idéer och inspiration är att promenera runt i omgivningarna och titta hur trädgårdarna runt omkring ser ut. Men kan både se sådant man tycker om, och sådant man känner att man vill undvika.... Dessutom ser du vilka växter som trivs just där du bor, det är mycket mer tillförlitligt än en zonkarta! Eftersom du är nyinflyttad kan det ju också vara ett trevligt sätt att träffa lite grannar? Man kan också ta ett "virtuell trädgårdsbesök" hos många av medlemmarna här på Odla.nu! Titta i fotoalbumen, där finns inspiration i mängder! (Lägg gärna upp ett eget så snart du kan - då är det lättare för dig att visa i bild när du har frågor.) Vad gäller inköpsställen tycker jag att du ska kolla upp lokala plantskolor i första hand. Oftast har de ett bättre sortiment, och de kan nästan alltid beställa hem det du vill ha. Servicen är nästan alltid bättre på sådana ställen än på stormarknanderna! Sedan finns ju alltid nätet - hänger du här en stund så får du massor av tips både på plantskolor, nätbutiker och möjlighet att byta/köpa/sälja mellan privatpersoner. Långt svar, men du ville ju bli lite överöst....! Återigen - Grattis till huset, och väldigt välkommen!
*Mademoiselle*
29-11-2006, 09:20
CITAT (kerstin z5-6 @ 28-11-2006, 10:26) Om du klickar på ikonen här under -album kan du kolla in mina rosor, du hittar säkert något mer du gillar Hej! Kom äntligen in på din profilsida! Jättevackra rosor, massa fina rosor. " Rose de Rehct ", mycket fin. Finns den att köpa på vanliga handelsträdgårdar? Eller får man specialbeställa den? Såg även en växt i ditt album, " Malus Hopa " Jättefin! Ska fortsätta snoka i andras album Om jag kommer in förståss. Tack så hemskt mycket för alla tips och råd! MVH
*Mademoiselle*
29-11-2006, 09:29
CITAT (Cilla @ 29-11-2006, 00:41) Trädgårdsböcker... UJ det finns så många! Jag har en hel bokhylla med sådana. Hur jag valt dem är beroende av inspiration. I början ville jag läsa generellt om alla slags växter, sedan har jag haft år med intresse för att fördjupa mig i det ena och andra. Så tror jag att många av oss håller lusten levande: Köp det i bokhandeln/på nätet som lockar dig just nu!
Enkla jordprov kan du ta själv och när som helst när jorden är grävbar. Stick spaden i marken och glutta lite på olika ställen. Är det stenigt, lerigt, sandigt...
Om tomten är södervänd i zon 2-3 är det toppen. Spana också in var du har full sol hela dagen, sol halva dagen och skugga merparten av dagen och så vidare... Det spelar roll för vilka växter som kommer att trivas där.
Jag köper en hel del frön från Runåbergs, det är en bra firma, och tomatfrön från tomatsidan.se och Åke Truedsson. Men de påsar som finns i alla plantbutiker är också bra. Börja att så sådant som är ENKELT och unna dig några plantor till våren också.
Denna sajt med alla artiklar som nås från www.odla.nu är bra liksom forumet här som du kan läsa mer i, för rosor är www.alltomtradgard.se med rosforumet och roslistan toppen, för fruktträd och bärbuskar når du mycket information från www.svepom.com. Hej! Ska ta mig en titt och se om jag hittar någon kul trädgårdsbok. Vi flyttar in till årsskiftet, är det snö antar jag att det inte går att Ta jordprov(?) Jodå södervänd är den, blir att spana och observera så fort vi flyttar in  Spanat in Runåbergs & tomatsidan.se men hittar inget om Åke Truedsson. Nu ska jag spana in ww.alltomtradgard.se  Tack för alla tips!  MVH
*Mademoiselle*
29-11-2006, 09:38
CITAT (Mia @ zon 3,29-11-2006, 08:00) Hej och grattis! Jag säger som tidigare talare - vänta och se! Lökväxter kan bli långlivade, så de kan ha blivit satta av ännu tidigare ägare. Nyttja väntetiden till att planera och fundera. Är man helt nybörjare finns det enormt mycket att inhämta, och det är så roligt! Jag skriver absolut under på Kerstins boktips - "Trädgårdens Rum" av Kvant/Palmqvist. Den börjar verkligen från grunden. Sedan tycker jag att ett bra sätt att få idéer och inspiration är att promenera runt i omgivningarna och titta hur trädgårdarna runt omkring ser ut. Men kan både se sådant man tycker om, och sådant man känner att man vill undvika.... Dessutom ser du vilka växter som trivs just där du bor, det är mycket mer tillförlitligt än en zonkarta! Eftersom du är nyinflyttad kan det ju också vara ett trevligt sätt att träffa lite grannar? Man kan också ta ett "virtuell trädgårdsbesök" hos många av medlemmarna här på Odla.nu! Titta i fotoalbumen, där finns inspiration i mängder! (Lägg gärna upp ett eget så snart du kan - då är det lättare för dig att visa i bild när du har frågor.) Vad gäller inköpsställen tycker jag att du ska kolla upp lokala plantskolor i första hand. Oftast har de ett bättre sortiment, och de kan nästan alltid beställa hem det du vill ha. Servicen är nästan alltid bättre på sådana ställen än på stormarknanderna! Sedan finns ju alltid nätet - hänger du här en stund så får du massor av tips både på plantskolor, nätbutiker och möjlighet att byta/köpa/sälja mellan privatpersoner. Långt svar, men du ville ju bli lite överöst....! Återigen - Grattis till huset, och väldigt välkommen!  Hejsan! Tack så mycket  Japp blir nog att vänta och se.  Och att planera, trots att jag bara vill sticka ner spaden och börja med en gång. Säger ni det så! Då skriver jag upp boken på önskelistan  Ja har tagit ett par promenader i området i somras samt i höstas. Pelargoner verkar vara väldigt populärt. Resten av blommorna jag skådat vet jag inte ens vad de heter Men så sant så, ett bra sätt att träffa på sina nya grannar och komma in i en diskussion. Har kommit in i ett par medlemmars album, efter mycket om och men. Kommer oftast till en error sida. Sökte på plantskolor både i Stockholm & Norrtälje men hittade inga, några handelsträdgårdar dock. Har du tips på nätbutiker, eller vet om någon plantskola i Stockholmsområdet? Ja långa svar gillar vi!  Tack för välkomnandet, och för alla tips och råd! MVH
Sommartorparn
29-11-2006, 10:13
CITAT (Mademoiselle @ 29-11-2006, 09:38) Har du tips på nätbutiker, eller vet om någon plantskola i Stockholmsområdet? Ella trädgård t.ex. i Täby Ella trädgårdFinns säkert på närmare hålla i norrtälje också. Nätbutik är Hortogreen t.ex. hortogreen
Sagosessa
29-11-2006, 10:15
Rose de Rescht finns på de flesta plantskolor. Åtminstone har jag inte haft några problem att få tag på den.
*Mademoiselle*
29-11-2006, 10:17
CITAT (Sommartorparn @ 29-11-2006, 10:13) Ella trädgård t.ex. i Täby Ella trädgårdFinns säkert på närmare hålla i norrtälje också. Nätbutik är Hortogreen t.ex. hortogreenHejsan! Tack så hemskt mycket, Täby blir bra  MVH
*Mademoiselle*
29-11-2006, 10:18
CITAT (Sagosessa @ 29-11-2006, 10:15) Rose de Rescht finns på de flesta plantskolor. Åtminstone har jag inte haft några problem att få tag på den. Hej! Prima, då vet jag det Jättetack! MVH
En tanke bara, innan du börjar plantera rosor... Fråga runt lite bland grannarna och kolla om det är mycket rådjur i trakten. Det är så trist om man spenderar massor med pengar på fina rosor och rådjuren kommer och äter upp alla rosenknopparna.
Vet man redan från början att det finns rådjur kan man planera för det när man väljer växter och i alla fall inte välja rådjurens favoritsorter. Ingen i området där vi bor har tulpaner t.ex., för man får ändå inte se dem blomma (tulpaner är favoritföda för rådjuren på våren).
*Mademoiselle*
29-11-2006, 10:45
CITAT (noora @ 29-11-2006, 10:41) En tanke bara, innan du börjar plantera rosor... Fråga runt lite bland grannarna och kolla om det är mycket rådjur i trakten. Det är så trist om man spenderar massor med pengar på fina rosor och rådjuren kommer och äter upp alla rosenknopparna.
Vet man redan från början att det finns rådjur kan man planera för det när man väljer växter och i alla fall inte välja rådjurens favoritsorter. Ingen i området där vi bor har tulpaner t.ex., för man får ändå inte se dem blomma (tulpaner är favoritföda för rådjuren på våren). Hej! Prima, jättetack, det har jag inte ens tänkt på! Ska jag definitivt göra! Tack än en gång!  MVH
kerstin z5-6
29-11-2006, 15:06
trist att du har besvär med albumen , har du någon blockerare på ? Var klickar du ?
kristerh
29-11-2006, 16:39
CITAT (Sommartorparn @ 29-11-2006, 10:13) Finns säkert på närmare hålla i norrtälje också. De som finns i norrtälje är inte mycket att hurra för  blomsterlandet tror jag en heter, ligger mittemot Lidl, sedan finns det en som heter björnö handelsträdgård med massor av fina billiga fuchsior o pelargoner, men perenner o buskar o träd är inte deras starka sida, flygfyren säljer oxså plantor på sommaren. De övriga har nog lagt ner.
*Mademoiselle*
29-11-2006, 21:05
CITAT (kerstin z5-6 @ 29-11-2006, 15:06) trist att du har besvär med albumen , har du någon blockerare på ? Var klickar du ? Hejsan! Ja visst är det. Klickar på ditt namn. Först tar det väldigt lång tid, sen kommer jag till en sida där det står "There appears to be an error with the Index database. You can try to refresh the page by clicking here, if this does not fix the error, you can contact the board administrator by clicking here" MVH
*Mademoiselle*
29-11-2006, 21:09
CITAT (kristerh @ 29-11-2006, 16:39) CITAT (Sommartorparn @ 29-11-2006, 10:13) Finns säkert på närmare hålla i norrtälje också. De som finns i norrtälje är inte mycket att hurra för  blomsterlandet tror jag en heter, ligger mittemot Lidl, sedan finns det en som heter björnö handelsträdgård med massor av fina billiga fuchsior o pelargoner, men perenner o buskar o träd är inte deras starka sida, flygfyren säljer oxså plantor på sommaren. De övriga har nog lagt ner. Hejsan! Vad tråkigt, men att åka en bit är ingen fara Ullriksdals slottsträdgård såg jag sålde mycket träd. Får bli att åka dit. MVH
kerstin z5-6
29-11-2006, 22:03
Nej -gör inte det -välj i stället ett av mina inlägg -(som detta tex:) klicka på ikonen -album -längst ner i mitt inlägg så går det snabbare .. ... det ska gå din väg med , men det här går fortare
*Mademoiselle*
29-11-2006, 22:11
CITAT (kerstin z5-6 @ 29-11-2006, 22:03) Nej -gör inte det -välj i stället ett av mina inlägg -(som detta tex:) klicka på ikonen -album -längst ner i mitt inlägg så går det snabbare .. ... det ska gå din väg med , men det här går fortare Det gick, det gick, det gick! Hurray! Tack så jättemycket för hjälpen! MVH
kerstin z5-6
29-11-2006, 22:25
kristerh
30-11-2006, 11:31
CITAT (Mademoiselle @ 29-11-2006, 21:09) Ullriksdals slottsträdgård såg jag sålde mycket träd. Får bli att åka dit. MVH ja det är ett bra ställe, kan rekommenderas
*Mademoiselle*
30-11-2006, 12:20
CITAT (kristerh @ 30-11-2006, 11:31) CITAT (Mademoiselle @ 29-11-2006, 21:09) Ullriksdals slottsträdgård såg jag sålde mycket träd. Får bli att åka dit. :)
MVH ja det är ett bra ställe, kan rekommenderas Jättebra, tack! MVH
smarrig
11-12-2006, 14:33
Hej där Nya Villaägaren och grattis! Jag har följt din tråd litegrann och den kunde precis ha varit skriven av mig. Vi är också nyblivna villaägare med tillträde efter årsskiftet. Vårt hus ligger i samma växtzon som erat (fast söder om Sthlm) och har en oskött plan gräsmatta mot söder som enda tomtattribut. Visst killar det i fingrarna när man tänker på allt man vill göra och allt man måste lära sig!? Jag ser verkligen fram emot att få se vad det är för en trädgård vi har köpt i sommar. Jag tänkte dock i sommar bara ställa ut lite krukor med olika små planteringar och du vet, lite sånt där småpyssel. Inte göra några större grejor. Sen, i vinter, när vi bott med vår tomt och lärt oss lite grann om den, då tänkte jag sätta mig och planera lite. Men hu, det är verkligen en djungel detta med alla växter och hur de ska sättas, när de ska sättas, var de vill växa och med vilka andra växter de vill umgås. Fast det är en underbar värld som öppnar sig för en! Lycka till med din trädgård i sommar!
Det tror jag är mycket klokt, att sätta saker i krukor första sommaren medan man lär sig tomten och vilka växter man skulle kunna trivas med.
Krukorna kan man ju provsätta kring olika platser i den tomma trädgården också för att se var man vill sätta olika tider på dagen och säsongen. På en sådan plats kan det passa att sätta berså, kanske ett träd som får bilda tak så småningom mm.
Själv har jag haft min trädgård i 12 år och sätter fortfarande en massa i krukor. Det blir sådant som kommer i backen sedan eller som jag bara experimenterar med. Man blir aldrig fullärd!
smarrig
11-12-2006, 19:39
CITAT (Cilla @ 11-12-2006, 15:11) Själv har jag haft min trädgård i 12 år och sätter fortfarande en massa i krukor. Det blir sådant som kommer i backen sedan. ...så långt tänkte jag inte ens att jag kunde sätta ut det som jag planterar i krukor sen  Jaa, du ser... Vi är alla barn i början får man väl försvara sig med
Tja, men det är ju inte säkert att man bara vill plantera perenner, dvs fleråriga växter i krukorna. Men å andra sidan får man ju med ettåringarna ibland frö att sätta till nästa år, och fin jord att lägga på komposten. Gammal krukjord sätter sprätt på förmultningen av löv och annat man lägger där.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|