olgak
Ja, jag menar alltså inte muffinsformar egentligen. Utan mindre formar än de man har till bullar och muffins. Något som är mellan bull- och muffinsformen och knäckformen i storlek biggrin.gif . Jag har för mig att jag såg det i en affär en gång, men nu börjar jag tro att jag såg fel, för jag har inte hittat sådana igen.

(Anledningen är att jag ska göra ett julgodis som blir som en stor pralin. I receptet ska man göra långa "korvar", men jag vill göra dem som stora praliner i stället, och då vore det trevligt med någon slags pappersform att ställa dem i.)
Eva i Skåne
Ja, det brukar finnas en mellanstorlek, småkaksform eller nåt sånt kallas den. Tror det finns i de större butikerna, eller har åtminstone funnits. Det är några år sedan jag använde sådana, men sök vidare smile.gif
Blomstertanten
Det finns formar till småkakor. Perfekt storlek till praliner !
Nu blev jag godissugen ! tongue.gif
netaave
Ja såna köpte jag för inte så länge sen, tror det var på Willys eller möjligen Ica.
har det till mina Bregottkakor.
Betty
Småkaksformar finns att köpa både på ICA och Coop med. Jag brukar ha såna när jag bakar syltgrottor. smile.gif
olgak
Då låter det som att jag haft otur bara i de affärer jag varit. Nu ska jag leta upp dem!
netaave
Nu har jag lagt ut receptet på de kakor jag använder de här formarna till.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon