|
kristerh
08-12-2006, 15:22
Nu har GP fått en lägenhet till  man kan ju undra vad han ska med 2 st till  hyra ut i andra hand kanske lägenhet
Kakaduan
08-12-2006, 15:44
Gång på gång har jag svårt att förstå att somliga inte har någon skam i kroppen. Visst, systemet tillåter saker och ting, men vad är det som sägar att man alltid måste utnyttja systemet? Jag tycker att GP och många därtill borde skämmas!
Kakaduan
Han kanske vill låta nån släkting använda ena lägenheten. Vilket inte är någon ursäkt, men det är ju så det går till. Tycker sådan här lägenhet bör förmånsbeskattas fett.
Saxat ur artikeln: CITAT - Han har en lägenhet på samma villkor som alla andra riksdagsledamöter, säger Göran Perssons presskontakt Peter Akinder till Expressen.se. Han ska kanske öppna ett bostadsföretag?
Alltså.....jag tycker mer och mer och mer illa om GP och hans bravader, även om han håller sig till reglerna. Det är det att det ser så jäkla illa ut.
kristerh
08-12-2006, 16:35
Han har väl barn som behöver ett boende,
netaave
08-12-2006, 17:58
CITAT (kristerh @ 08-12-2006, 16:35) Han har väl barn som behöver ett boende,  Säkert!
*Stintan*
08-12-2006, 19:03
Jag har inget till övers för Göran Person men lite urskiljning tycker jag nog man kan ha ändå i vad man säger. I den artikeln som det hänvisas till i tråden så fick han lägenheten i egenskap av att vara riksdagsledamot. Alla riksdagsledamöter blir alltså erbjudna lägenheter! Dom kanske behöver det vad vet jag....
Men vadå, ok han kan ju inte behöva två övernattningslägenheter så vem vet han kanske rent av tackar nej till den eftersom han redan fixat en annan. Vi behöver ju inte döma nån innan vi vet fakta eller?
Helen i Skåne
08-12-2006, 20:58
Trist, ursäkta att jag trampade några på tårna...
Men snälla, nu blir jag lite ledsen faktiskt. Snacka om att döma utan alla fakta i målet!
"Göran Persson har precis opererat höften och hälsar via sin pressekreterare: - Göran Persson har inte två lägenheter. Hyreslägenheten från Wallenstam är inte tillgänglig förrän till våren. Då kommer inte heller Göran Persson att behöva använda riksdagens övernattningsboende, säger Peter Akinder."
kristerh
09-12-2006, 17:27
läste att riksdagsmännen måste betala för sin lägenhet om någon annan använder den annars är den gratis, och nu har de upptäckt att anitra använder den, men ingen har anmält att den används av familjemedlemmar, och därför bor hon gratis i den  jag tycker att det är lite underligt att personer med deras inkomster måste försöka att mygla o komma undan avgifter hela tiden... snart kommer väl en liten förklaring typ "vi glömde" eller "vi visste inte"
Hm, fast jag tycker det är konstigt om riksdagsledamotens registrerade partner inte skulle få tillträde till lägenheten? Visst, man kan säga att det bara är en övernattningslägenhet, där ingen annan får vistas, men, det verkar onödigt hårt.
Snöflinga
09-12-2006, 21:57
Ja, stackars människor ... inte undra på att politikerföraktet sprider sig
CITAT (Snöflinga @ 09-12-2006, 21:57) Ja, stackars människor ... inte undra på att politikerföraktet sprider sig  Håller med.
netaave
10-12-2006, 14:57
CITAT (Helen i Skåne @ 08-12-2006, 20:58) Med hans storlek (fysiska) behövs kanske två lägenheter? Nu blev det väl lite väl låg nivå!
"Han har en lägenhet på samma villkor som alla andra riksdagsledamöter, säger Göran Perssons presskontakt Peter Akinder till Expressen.se."
Stod det ju. Förstår inte varför man ska rikta fingrarna mot Persson (som vanligt) då det är något som gäller alla rikdsagsledamöter så vitt jag förstått det.
Är faktiskt väldigt trött på alla som gnäller på Persson o hans lägenheter, itne minst hans "herrgård". Efter många många år i politken har man råd att köpa ett större hus. Varför klaga på Persson för att han vill använda sin lön (som han ju knappast bestämt själv) på ett boende? För att han är socialdemokrat? Socialdemokrater är väl idag någon slags halv-borgare, som i och för sig vill ha jämlikhet, men inte totalt, utan bara till en viss grad. Persson är och var ledare för socialdemokraterna, inte för ett verkligt socialistiskt parti.
Då företagsvärldens ledare med löner som är 100-tals gånger högre än Perssons köper lyxbåtar, lyxvåningar och bygger lyxhus är det ingen som pekar finger.
Kanske för att han representerade ett arbetarparti. Även om han "håller sig till reglerna" så tycker jag det ser illa ut, och det gäller inte bara GP, utan egentligen alla politiker. Tänk om någon av dem någon gång skulle använda sig av symboliskt ledarskap. Då tror jag att politikerföraktet snart skulle sina ut.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|