silas
Det här kanske redan har varit uppe hundra gånger (ledsen i såna fall!) men sökfunktionen verkar ha slutat fungera, i alla fall på min dator.... unsure.gif
hur som helst.
jag vill ta en stickling från min passionsblomma (ingen aning om vilken sort, tyvärr, och den har aldrig lyckats blomma så jag kan nog inte ta reda på det heller...) Hur gör man? jag brukar alltid misslyckas emd att få sticklingar att rota sig annars... bara klippa av en bit och stoppa ner i jord, eller vatten?
KURT
Klipp sticklingar ifeb-mars, och sätt dem i sandblandad jord (såjord eller annan väldränerad jord). Sätt en påse med hål i över sticklingen, se till att det inte blir alltför fuktigt. Passionsblomma är normalt mycket lätt att föröka med stickling, men det går mycket lättare när det blir ljusare i feb-mars.
silas
okej. tack!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon