Full version: Krukväxtjord
Monica i Nässjö
Jag är inte så mycket för inomhusväxter, köper mest slit och släng-blommor som man med gott samvete kan kasta efter några veckor på fönsterbrädan.

Men förra våren tog jag några myrtensticklingar och först i aug började dom utveckla rötter. All plantjord var slut så jag bad min man att köpa en LITEN påse blomjord när han hade ett ärende till Granngården. Vet ni vad han kom hem med? En 50L-säck! wacko.gif biggrin.gif biggrin.gif

Nu undrar jag, kan man bottna perensådderna med den jorden och toppa med såjord. Eller blir det för näringsrikt? Annars får jag väl slänga ut den över någon rabatt till sommaren.
kerstin z5-6
Helst inte -kan vara för stark -däremot är den utmärkt att skola ut perenner och sommarblommor i -så köp en mindre påse såjord och spara blomjorden till utskolningen .. stannar du kvar här -lär en säck 50 l inte räcka långt smile.gifsmile.gif
Jag brukar köpa en pall ...plantjord förvisso -den är lite billigare
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon