Full version: Flytta krolliljor
Monarda
Hur och när flyttar man lämpligast på krolliljor? Är dom känsliga för flytt?
cato
Flyttas helst på höstkanten aug -sept.

Passa samtidigt på att dela lökarna då.

Hälsningar

Cato
kerstin z5-6
fast bor du i kall zon är det bättre på våren , jag tycker inte de är särskilt kinkiga att flytta -däremot brukar det bli lökbitar kvar .. så man har dem tillslut på många ställen ..
Helen i Piteå Zon 5
Nej, jag tycker inte heller dom är besvärliga att flytta, ibland flyttar jag Liljor som blommar pga. dom visar sig ha fel färg just där dom står rolleyes.gif Det har fungerat utan problem rolleyes.gif /Helen
Monarda
Så bra, då slipper jag gruva mig för det. smile.gif
Mia, zon 3
Det enda som kan vara trixigt är att få upp dem hela (eller i hyfsade bitar, i alla fall), om de står där det är mycket stenar, rötter eller tung lerjord. Men som sagt, vartenda litet fjäll brukar bli minst en ny lök, och det tar bara några år inna de blommar också.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon