CITAT (ewa zon 3 @ 22-01-2007, 20:08)
Någon fler som lyckats med förodling av chiliplantor i innomhustemperatur?
Japp, jag brukar ha chilin i rumstemperatur tills den flyttar ut. Första året hade jag inget extraljus och österfönster, då blev dom ganska rangliga till en början men grenade sig fint när dom sen flyttade ut på balkongen. Det blev som små träd av många av dem

Andra året hade jag dem först i österfönster med extraljus (det var nån sorts glödlampa specialiserad för blommor, de höjde värmen rätt ordentligt) och sedan i söderfönster utan extraljus (vi flyttade från lägenhet till villa, därav byte av fönster). Då fick jag dom snyggaste plantorna hittills, bara enstaka "drog iväg" på höjden när jag var tvungen att ställa dem i ett skuggigt västerfönster för att vårt enda söderfönster blev fullt efter andra omplanteringen.
Förra året startade jag sådden i norrfönster med extraljus, sen flyttade jag ner en del av chiliplantorna till källaren med +15 grader och extraljus pga platsbrist i alla fönster. De växte väldigt dåligt nere i källaren, så jag lät plantorna "turas om" om att vara uppe i värmen i köksfönstret.
I år ska jag så färre sorter, så att alla får plats i söderfönstret eller norrfönstret med extraljus. Så får alla andra plantor sitta nere i källaren, förutom kanske basilika som vill ha värme. Tomat klarade sig utmärkt i källaren och blev kompakt och fin.