Full version: Sortval av tomat?
krullan
Har växthus i stan men inte i stugan. Vilken sort kan jag välja som växer bra mot stugväggen där? Har lyckats dåligt, tom i somras när det var så varmt.
KURT
Kan det vara en norrvägg i norra Lappland?

De flesta tomater har ungefär samma krav, så det har inte så stor betydelse. Skall man odla tomat vid sommarstuga kan det dock vara bra att välja en sort som har så kort mognadstid som möjligt. Samt ev att välja sorter som är flyttbara, och inte blir så stora. Alla tomater vill ha mycket gödning och de vill ha stabil varm temperatur.
Jonas70
Tänkte du odla i kruka eller på friland? Har du lä vid väggen?
aanderss
kanske denna frilandstomat

http://www.froer.nu/product-view.asp?pid=17503752
Åsa, mälardalen zon 2
Jag säger Sub-arctic plenty en lite mer köldtålig kanadensisk tomat som är en av de snabbaste sorterna (58dagar) samt det blir goda frukter på den. Samt det är ingen F1 hybrid så du kan skörda egna frön sedan.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon