|
Inga från Närke
24-01-2007, 21:37
Till de som är intresserad vill jag tipsa om detta:
Måndag 29 jan. kl: 20,00 på kanal 4 " Husdjur under plastikkniven i USA" Om djur som ägare är beredda att gå hur långt som helst för att se till att deras älskade husdjur ser bra ut.
CITAT (Inga från Närke @ 24-01-2007, 21:37) Till de som är intresserad vill jag tipsa om detta:
Måndag 29 jan. kl: 20,00 på kanal 4 " Husdjur under plastikkniven i USA" Om djur som ägare är beredda att gå hur långt som helst för att se till att deras älskade husdjur ser bra ut. usch, vad hemskt - och ändå har jag inte sett programmet...
Inga från Närke
24-01-2007, 22:10
CITAT (Scrollan @ 24-01-2007, 21:48) CITAT (Inga från Närke @ 24-01-2007, 21:37) Till de som är intresserad vill jag tipsa om detta:
Måndag 29 jan. kl: 20,00 på kanal 4 " Husdjur under plastikkniven i USA" Om djur som ägare är beredda att gå hur långt som helst för att se till att deras älskade husdjur ser bra ut. usch, vad hemskt - och ändå har jag inte sett programmet... Var därför jag tipsade för det kanske är lite nyttigt också att se så det inte blir något liknande här i Sverige. Vi brukar ju apa efter USA.
CITAT (Inga från Närke @ 24-01-2007, 22:10) Var därför jag tipsade för det kanske är lite nyttigt också att se så det inte blir något liknande här i Sverige. Vi brukar ju apa efter USA. Ja, det händer att de opererar bort klorna på katter, eller klär kattens klor med någon slags färgad plast. Att operera bort kattens klor är inte tillåtet i Sverige. Det är nyttigt att den här typen av program görs och visas, så att djurplågeriet uppmärksammas och, förhoppningsvis, får ett stopp.
Tror nog att vi kommer att se programmet... fast jag brukar få blunda ibland när det visas alltför grymma bilder. Det är eg viktigt att se för att få upp ögonen för vad som pågår. Om vi inte vet om så kan vi ju inte heller protestera mot och försöka få tillstånd en ändring. Tacka Inga för tipset.
Programmet går i TV4 (inte kanal 4), och det är ju ett mycket representaivt program för den kanalen. Ett inköpt program med sensationer och lite äckel.
aanderss
25-01-2007, 09:57
CITAT (Inga från Närke @ 24-01-2007, 21:37) Till de som är intresserad vill jag tipsa om detta:
Måndag 29 jan. kl: 20,00 på kanal 4 " Husdjur under plastikkniven i USA" Om djur som ägare är beredda att gå hur långt som helst för att se till att deras älskade husdjur ser bra ut. fy låter hemskt
Whiskuchi
25-01-2007, 21:22
CITAT (Scrollan @ 24-01-2007, 22:14) CITAT (Inga från Närke @ 24-01-2007, 22:10) Var därför jag tipsade för det kanske är lite nyttigt också att se så det inte blir något liknande här i Sverige. Vi brukar ju apa efter USA.
Ja, det händer att de opererar bort klorna på katter, eller klär kattens klor med någon slags färgad plast. Att operera bort kattens klor är inte tillåtet i Sverige. Fast plasttippar på klorna far ju katten inte illa av... Declawing är olagligt ja, men det utförs dessvärre av oseriösa veterinärer även i Sverige
CITAT (Whiskuchi @ 25-01-2007, 21:22) Fast plasttippar på klorna far ju katten inte illa av... Declawing är olagligt ja, men det utförs dessvärre av oseriösa veterinärer även i Sverige  Nej....det ser bara inte så...naturligt ut. "Declawing" - det var så det hette. Så du menar alltså att det förekommer även i Sverige???
Whiskuchi
26-01-2007, 14:56
CITAT (Scrollan @ 25-01-2007, 22:53) CITAT (Whiskuchi @ 25-01-2007, 21:22) Fast plasttippar på klorna far ju katten inte illa av... :wub: Declawing är olagligt ja, men det utförs dessvärre av oseriösa veterinärer även i Sverige :angry:
Nej....det ser bara inte så...naturligt ut. "Declawing" - det var så det hette. Så du menar alltså att det förekommer även i Sverige???  Ja, en kompis bror var tidigare tillsammans med en tjej som låtit declawa sin katt för att den klöste på soffan  Oseriösa veterinärer.. gör nog allt bara man betalar tillräckligt
CITAT (Whiskuchi @ 26-01-2007, 14:56) Ja, en kompis bror var tidigare tillsammans med en tjej som låtit declawa sin katt för att den klöste på soffan  Oseriösa veterinärer.. gör nog allt bara man betalar tillräckligt  Stackars kisse.
CITAT (Scrollan @ 26-01-2007, 16:13) CITAT (Whiskuchi @ 26-01-2007, 14:56) Ja, en kompis bror var tidigare tillsammans med en tjej som låtit declawa sin katt för att den klöste på soffan  Oseriösa veterinärer.. gör nog allt bara man betalar tillräckligt :angry: Stackars kisse.  Ja verkligen
Snöflinga
26-01-2007, 17:12
Man klipper ju klor på hundar ... har hört att det förekommer även på katter ... är det så och varför, måste vara svårare att fånga möss då
Whiskuchi
26-01-2007, 17:26
CITAT (Snöflinga @ 26-01-2007, 17:12) Man klipper ju klor på hundar ... har hört att det förekommer även på katter ... är det så och varför, måste vara svårare att fånga möss då  Absolut, jag klipper klorna på mina. Men de är innekatter  Om jag inte klipper blir de för långa så katterna börjar fastna i min tröja när de gosar. Man klipper inte kattklor lika kort som hundars, bara yttersta spetsen
Klipper inte jag klorna på Frida så får hon nästan svårt att gå tillslut. (tror jag... det har aldrig hänt, för när hon börjar låta som att hon har högklackat på sej så klipper jag dom) Hon är ju innekatt och sliter inte så hårt på sina klor.
Snöflinga
26-01-2007, 21:27
OK ... men är det inte svårt om de drar in klorna när det skall klippas
Whiskuchi
27-01-2007, 08:34
Man får trycka ut dem
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|