Hej, jag läste nyligen en
artikel om mirakelfrukt / mirakelbär (Sideroxylon dulcificum). Wikipedia har en artikel om dom
här, lite mer detaljerad beskrivning finns
här. Kortfattat så innehåller bären ett protein som gör att man i 30 min-2 timmar efter att ha ätit dom uppfattar alla sura smaker (t.ex. citrusfrukter, öl) som starkt söta. Efter att ha sökt runt på internet ett bra tag har jag hittat några källor som säljer bären eller frön, men inga som verkar kunna leverera till Sverige till rimligt pris. Om någon har mer information om detta eller någon kontakt för att få in denna fullt lagliga och väldigt intressanta växt vore det väldigt uppskattat.
Dessa är de sidor jag hittat där bären eller hela växten säljs:
Miracle fruit (Japan): Levererar inte till utlandet såvitt jag förstått.
Daley's Fruit (Australien): Samma här, står inget om möjlig leverans utanför landet och sidan godtar inte svenska postnummer

.
Tradewind's Fruit (USA): Levererar inte till utlandet såvitt jag kan se.
Jene's Tropicals (USA):
Levererar till utlandet, men kräver en hel hög med extraavgifter ("A Phyto-sanitary Certificate" och "packing fee") för internationella beställningar, till kostnaden av $35/$65 + $25 extra ..