Katti med torpet
Många har ju problem med var de skall ställa sina sådder efter att de grott då de flesta av oss saknar ett utrymme med temp runt 15 grader.
Jag löste problemet tack vare vår lätt inlgasade altan (kan jämföras med en balkong). Temperaturen håller sig bara 2-4 grader varmare än utomhus men det är vindskyddat och tempersvängningarna är långsamare.
Där har jag placerat mitt hemmabygge, en inplastad och uppvärmd hylla med fläkt. Ingredienser:
1) Lagerhylla med 4 hyllplan. Inplastad med bubbleplast. Öppningsbar i form av bubbelplastdörr med hasp
2) Lysrör på timer men som även kan släckas individuellt för varje hylla.
3) ett minielemnet (frostvakt) på 300w avsett för föråd el likn. Då termostaten visade sig vara allt annat än exakt står den på max och styrs istället av en extern termostat köpt på C.O. med nogranhet på +-1 grad.
Den externa termostaten har dessutom avkännaren placerad uppe på en av odlingshyllorna för det är ju den temperaturen som är intressant, inte den på golvet där elementet står. På så sätt känner den även av värmetillskottet från lamporna.
4) Värme stiger så för att det inte skall bli kallt i botten och hett i toppen blåser jag luften från översta hyllan ner till golvet. Det görs mha ett ventilationsrör som går på utsidan (isolerat) från översta hyllan ner till golvet. I röret har jag monterat en minifläkt av från en kasserad dator (används i datorer för att kyla processorerna). Kan köpas ny för en struntsumma.

Den här skapelsen är nu inne på sin 3:e säsong och efter att jag moterade ventilationsröret så funkar det perfekt! Är faktiskt lite stolt wub.gif
Sådderna får börja på översta hyllan där hyllan sitter rel. nära lysröret, allt eftersom de växer får de flytta ner för där har jag större avstånd. För att i viss mån dölja det skarpa ljuset har jag också ett mörkt tygskynke över hela härligehten.
Skall ta några bilder när jag kommer tillbaka till Sthlm nästa vecka. Förhoppningsvis kan det inspirera andra att unyttja en kall balkong till odling.
Jonas70
Ett imponerande bygge måste jag säga.
Så mycket teknik och elektronik lockar naturligtvis en tekniknörd som mig laugh.gif
Katti med torpet
Hihi, jo man bör nog tycka att teknik är åtminstonde lite kul om man skall genomföra det här.
Å andra sidan så kan jag lämna hyllan en vecka utan skötsel och veta att allt funkar ändå. Förutsätter att alla krukor står på underbevattning men det gör de ju naturligtvis!! Allt som kan automatiseras skall automatiseras tongue.gif
Det enda jag saknar är en atumatisk öppnare för frammåt vårkanten kan det bli väl varmt på dagarna, men det är ju lätt fixat...
kerstin z5-6
Smart! biggrin.gif
Aquilegia
Jag började genast fundera på något liknande. Visade förslag för min sambo...brandmannen....han gick i taket.....så jag fick iallafall absolut NEJ på förslaget....Han beeer dej att inte lämna bygget ensamt mera!! sad.gif smile.gif
kerstin z5-6
? varför det ?-det är väl många som har fläktar på sina inbyggda balkonger ?Växthus , inglasade rum osv ..Jordfelsbrytare utgår jag ifrån att du har Katti ? ohmy.gif huh.gif
ewa zon 3
Bild, jag vill se en bild på denna fantastiska skapelse rolleyes.gif wink.gif

/Ewa
Aquilegia
CITAT (kerstin z5-6 @ 15-02-2007, 13:18)
? varför det ?-det är väl många som har fläktar på sina inbyggda balkonger ?Växthus , inglasade rum osv ..Jordfelsbrytare utgår jag ifrån att du har Katti ? ohmy.gif huh.gif

jo naturligtvis men detta handlade om en lagerhylla inplastad m bubbelplast...
Katti med torpet
Hm, jordfelsbrytare har jag faktiskt inte. Skall genast sätta dit en sådan! Trodde nog att det sas fanns inbyggt i lägenhetens elsystem men det kanske man inte skall utgå från.
Men bortsett från det förstår jag inte riktigt varför min hylla skulle vara mer brandfarlig än alla andras?
Nästan alla här har ju själva monterat lysrör på hyllor och det i sig kan jag tycka är lite riskabelt med värmeutveckling, ev hemmagjorda kontakter och risk för vattenspill/hög luftfuktighet.
Men varför min skulle vara riskablare än övriga begriper jag dock inte. Är det för att den är inplastad, varför då i så fall? eller är det själva fläktmotorn han oroar sig för?
Jag vill verkligen veta, vill ju inte i onödan utsätta mig och grannarna för risk. sad.gif

Skulle den mot förmodan fatta eld står den nog iof på absolut bästa stället, bara betongväggar runt om, alltså inte speciellt mycket som kan brinna, förutom själva hyllan då.

För att undvika missförstånd vill jag påpeka att fläkten inte avger värme utan är en liten 7 cm 12V fläkt som inte gör annat än förflyttar luften. Jmf med de rörfläktar man monterar i ett badrum, samma princip men i minatyr.
kerstin z5-6
Dessutom har du ju temostat som slår av den -när tempen uppnått ?
vad + 10 ?...
Katti med torpet
CITAT (kerstin z5-6 @ 15-02-2007, 21:00)
Dessutom har du ju temostat som slår av den -när tempen uppnått ?
vad + 10 ?...

Inte "den" (om du syftar på fläkten) men väl elementet tongue.gif
Har termostaten på ca 15 grader. Bör jag ha den lägre? (undar alltså vilken temperatur som är optimal för växterna)
kerstin z5-6
Jag kommer inte håg om du är en utpräglad perenna såddare ? eller om du även har annat där -har de kommit upp när du sätter dit dem ? Blir det snabbt + 15 eller går fläkten mycket ?
Jag har inte odlat sådär , men i växthuset har jag fläkten på + 8 till mina perenner .. vissa nätter ser jag att det är nere på + 6 utan problem -men där inne blir det ju lätt + 20 soliga dagar i slutet mars ...då står ju fläkten still

ideal för perenner är väl + 15 eller lite mer dagtid o ner mot + 6 på natten ..i så fall
Aquilegia
Sambon menar att det är lätt att plasten kommer intill fläkt och lysrör och då hjälper ju inga termostater i världen....men men i hans yrke har man ju sett en hel del tråkigheter och då blir man naturligtvis överförsiktig.....som tur är så är han inte superintresserad av mina egna odlingar och ser inte alltid mina egna lösningar. Bara man har daglig koll på sina tekniska hemmabyggen tror jag man kan vara ganska säker, det var inte min mening att skrämma upp dej, och kolla upp hur det står till med jordfelsbrytare!!
Katti med torpet
Lovade ju att återkomma med lite bilder när jag var tillbaka i Sthlm, här är de.
Nu när sådderna är så små har jag upptäckt att gamla videoband går åt i massor, de är nämligen perfekta att använda för att palla upp brätten och burkar laugh.gif
När de blir större åker plastkåporna av och jag sänker lådorna.
I framkant av varje hylla har jag monterat en bräda, dels för att blända av det gräsliga ljuset men även för att minska risken att plasten kommer mot lysröret



Och här är lite närbilder på ventilationen. Luften sugs ut i överkant mha en fläkt, trycks ner genom röret och kommer ut i botten vid elementet där den värms upp och stiger igen. För att dettta skall fuka får inte hyllorna vara täta utan luften måste kunna stiga genom ribborna. (fläkten är skruvad i trä, hänger inte löst i plasten även om det ser ut så)
ewa zon 3
Grymt bygge Katti! biggrin.gif
Tack för bilderna, nu förstår jag precis hur det hela fungerar.

/Ewa
Jonas70
Verkligen ett innovativt bygge. Kanske ska fundera på ett liknande bygge till ett annat år...frun blir väl helt galen förstås wub.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon