staples
Hejsan!

Jag undrar vad det här är för klängväxt? Den är vintergrön. I höstas fick den gula runda blommor som nu syns som utblommade på ena bilden (ursäkta den dåliga skärpan). Det är inte ett träd, som det kanske ser ut som på den andra bilden, utan det är alltså en kraftig klängväxt som slingrat sig runt en gammal avkapad tall.
Växten fanns på plats när min bror flyttade in och nu är vi nyfikna på vad det kan vara? blink.gif
Tack på förhand! /Maria


Bengt i Särö
Hej Staples.
Det är en Murgröna i buskform den heter /HENDERA ARBORESCENS/ den
förekommer inte nu för tiden den var populär på 50 talet,det fotot som du
visar på trädet som den växer på är säkert en 35-40 år,den blommar med
gula bollar på hösten,det har förekomit en del missvisningar här på Odla nu om murgröna man kan inte ta alla murgrönor över en kamm.
Hälsningar
Bengt i Särö
staples
Tack, tack!!! smile.gif
Vad glad jag blev när jag hade fått svar. tongue.gif
Sjysta bananer! Tack igen!!
Det är ju inte hela världen att inte veta - men, när man är trädgårdsintresserad vill man nog i alla fall i största möjligaste mån veta vad man har på sin tomt. rolleyes.gif smile.gif
Hälsningar /Maria
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon