Jag har två bönarter. Jag hade frön som kom lite var som helst så jag vet inte riktigt vad dem kommer från de kan vara från köpenhamns botaniska trädgård thailan eller andra ställen.
BESKRIVNING:
Art nr 1. Gror snabbt på nårra dagar samtidigt som den andra. Börja växa direkt efter den har fått hjärtblad. Växer snabbt sedan efter nån vecka. Blommar snabbt efter bara någon månad. Blommorna kommer som på rosenbönan. Blommorna är rödlilla sedan går de över till blå och sen får den mörkbruna platta baljor. Blommar i norrfönster också. Bladen är som hos bönplantorna fast mindre blankigare. Ha sett den i Liseberg där den växer i stora krukor.
Kommer inte på nåt mer orka inte beskriva den andra. Den andra odlas nog för bönans skull tror jag. Beskriver så dåligt.
ha de