Full version: Omskolning
Alba
Hur långt ned kan jag sätta den lilla plantan som jag skolar om. En del ser lite gängliga ut och då tänker jag att om jag sätter dem djupt får de ju stöd av jorden.
Kan man göra så eller är det risk att de ruttnar ?
Lady Hamilton
VAD? Är det som du skall omskola? De flesta gängliga plantor kan/bör man skola "djupt" alltså placera plantan på botten av den nya krukan mne det vissa som inte mår bra av det
Alba
Det gäller en paprika och en av mina blå änglar
Lady Hamilton
De går bra att djup planteras thumbsup.gif
Lena i Torslanda
Paprika kan du plantera ner till första bladparet utan problem. Änglar vet jag inget om innocent.gif
Alba
OK Lena och Ladyn då vet jag precis
Unni
Tjuvar tråden för att fråga likadant om geranium 'Guernsey white' kan omskolas djupare. Mina är friska och fina, men hjärtbladparet finns på 7:e centimetern.

Unni
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon