Full version: eldkrasse
jutte
Jag får börja med att tacka för svaren, de hjälpte mig mycket. Jag har ett par frågor till som jag vore tacksam att få svar på.

Var ska jag placera eldkrassen, soligt eller skuggigt. Går det att sätta den inne bland små hasselträd där det är skuggigt mesta tiden av dagen eller måste den ha mer sol. ?

Jag har ganska kalkhaltigt vatten, är det nåt problem att vattna med det eller ska jag använda regnvatten istället?

Jag bor i skåne, måste jag då gräva ner plantan så långt ner, här är inte så mycket tjäle om vintern ?


Hälsn.
Anders
kerstin z5-6
Min sitter i halvskugga o klättrar i en liten sockertoppsgran ..hur du ska göra som bor så långt ner får ngn annan svara på
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon