Full version: Såråd
Irene_L
Jag har fått frön från min syster som har varit i Thailand. Det är Celosia Plumosa, Gomphrena Orange, Vinca och Coleus. Nu behöver jag få lite hjälp med såråd help.gif
thanks.gif
mvh
Irene
kerstin z5-6
Celosia Plumosa är i alla fall varmgroende och är fröna därifrån , gissar jag att alla gror vamt, vinca heter den nåt mer ?
Irene_L
Nej bara Vinca. Det är blommor i olika färger. Röda, rosa vita, Kan inta se bladen på bilden. confused.gif
kerstin z5-6
Då gissar jag varmt whistling.gif

liknar de denna är de ettåriga
Irene_L
Ja det påminner om den. Så synd att den är ett-årg men fin ser den ut ialla fall.
thanks.gif Kerstin för svaren.
mvh
Irene
Helen i Piteå Zon 5
Jo, alla dom sorterna är varmgroende smile.gif Jag har fått ungefär likadana sorter av vänner som varit utomlands biggrin.gif Vinca är ung. som Flitiga Lisa men har något färre men större blommor.
Irene_L
Jaha varmgroende. Bra då vet jag. tummenupp.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon