Jag undrar vad det finns för tuvbildande vatten/kärrväxter att köpa. De kommer att stå utomhus året runt och därigenom utsättas för frysning.
Har en damm på 10 kvardrat, djupaste delen 72 cm, minsta (kärren) 5 cm.
Jag har många av de växter som finns i sjöarna här rundomkring i min damm.
De flesta gick att köpa i vanligt trädgårdshandel.
De finaste är Calthapalustris , gula blommor som stora smörblommor, om du klipper av överblommade blommor är bladen hela året jättefin. Denna finns i olika färg men de gula är vackrast.
Sagitaria sagitufolia (pilblad). Lyshryn Salicarta (Jag vet inte det svenka namnen) lilla blomor i stora flor, jättevacker. Butonus ambellatus= en hög vacker lilla blomma, på mitt språk snanblomma.
Men undvik "cigarrer" för de borrar sig genom dammfolien.
Svälting är jättevackra o frör ut sig mycket men lätt att ta bort plantor som du inte vill ha. Jag har hämtat små vass ur sjön o det blr 30 cm höga tuvor men kollosal med rötter. dem måste jag ta ut o klippa mycket varje år. jag har allt i krog som jag sytt av myggnät med ett handtag av ståltråd. jätte lätt att ta upp med en större. Lycka till, det är härligt med damm.