Full version: Fröer
Jubell
[font="Arial"][/font][size="3"][/size][color="#000080"][/color]
Hej!
Jag har ett fåtal fröer över på Calliandra tweedii (Mexican Flame bush eller Red Tassel bush) och Wisteria floribunda carnea. Australiensiska frön som jag försöker driva upp. Hör av er så skickar jag.
Jubell
tummenupp.gif
sqrulan
Hejsan! Har din Wisteria grott än? Kan du ha den utomhus?Det skulle vara roligt att ha en, men den klarar sig inte ute hos mej. no.gif Kan man odla den innomhus kanske! rose.gif
Jubell
Hej!
Jag har just planterat fröerna så jag vet inte hur de gror ännu.
Jag fick fröer på en handelsträdgård i Australien 25-30 mil söder om Sydney (inte tropiskt alltså). På plats där växte den som ett beskuret litet träd, max 2 meter (klättrat i rankor i vilt tillstånd sa dom). Jag kan säkert inte plantera dessa buskträd här hos mig heller men ska ändå försöka. I uterum som träd i stor kruka kanske?. Fröerna är från både rosa och vita plantor. Blommorna doftar, och växten är "very hardy" alltså härdig och tål frost. Den gillar sur jord och vill ha massor av vatten under blomningstiden.
Idealisk till pergola/trädgårdsbågar och kan stå i sol eller halvskugga, står det att läsa på spec.
Hehej från Jubell
sqrulan
Jag har fröer av Gullklematis tangutica från 06.
Dom tog jag från min egen klematis och jag vet ej grobarheten.
OM du skulle villja byta med nåt? Hör av dej i såfall. smiley_small_hug.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon