CITAT (guldus @ 19-03-2007, 09:14)

Trodde inte att C. humilis gick att odla på friland i Sverige, men den är ju väldigt vacker så det är kanske värt ett försök.
Fascinerande bilder från din trädgård!
jag har 3c humilis på svenska heter dom dvärgpalm , en som stod oskyddade och klarade sig fint fin och en som fick skydd
CITAT (Bizze @ 19-03-2007, 09:52)

Jag brukar bara lägga över en fiberduk när det är som allra kallast, väldigt lätt att täcka eftersom den är så liten med. Tackar:) kommer mer bilder snart, då med humilisen med på också. Ska prova två nya arter med nu detta året, snart ska en Chamaerops humilis var. cerifera och en Trithrinax campestris planteras. Enda problemet här är blåsten, kyla brukar det inte bli mycket av här.
har du provat grön vinter väv ???
mycket bättre än fiberduk !
sen måste Trithrinax campestris stå väldigt väldigt torrt för att klara kyla egentligen passar den inte heller i Sverige för den klara inte våra somrar . men provar du den ha den väldigt torrt på vintern