Trädgårdsfunderaren
Det står en hög balsampoppel 2 meter från vår villa. Den planterades på 80-talet så den har hunnit få en hel del rötter. Vi hittar rotskott överallt på vår grusuppfart. Utanför entrén har vi en hög och risig häck med pelarpoppel (/pelarasp?).

Vi vill ta bort alla dessa träd och ersätta pelarpopplarna med någon annan smal och hög häck som släpper igenom ljus och samtidigt ger lite skydd mot insyn.

Fråga 1. Hur vi får bort de utbredda rotsystemen intill vårt hus? Gissar att de är ett hot mot husgrund och ledningar.

Fråga 2. Vad kan vi plantera för häck istället för pelarpopplarna? Den ska vara smalväxande och gärna hög. Pelarasparnas ljusgröna skira löv har släppt igenom mycket ljus samtidigt som de har skyddat mot insyn = bra.

Fråga 3. Kan man beskära en häck med pelarasp/pelarpoppel (osäker) så att den tar sig ända nere vid marken?
KURT
1. Om ni tar bort balsampoppeln, så finns det ingen anledning att ta bort rotsystemet. Så länge det inte växer så utgör det ju inget problem för hus eller ledningar.

2. Det är svårt att säga, när man inte sett hur den nuvarnade ser ut? Jag gissar att de står ganska glest?

3. De kommer upp igen även om man tar ner dem helt. Men frågan är om de kommer upp med en genomgående stam (som jag antar att det är nu?), eller om det är risk att det blir en massa skott istället?
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon