Desire
mad.gif Vi har fått små vita larver inne i stammarna på våra rosor.
Dom lever i övre delen och förstör dom nya bladen och klämmer man på stammen så känns den ihålig. När man tar bort den skadade delen och har i sär stammen så finns det en vit, liten ful larv inuti.
Vore tacksam för råd hur jag ska få stopp på detta.

Desire
Åsa, mälardalen zon 2
Rosenskottstekel!!! Åtgärden är att klippa bort alla skadade skott och slänga dem i soporna och detta gör man varje år, det finns inga mirakelmedel man kan spruta med.
Sandra
I boken Rosor av Manell & Johansson står att "Vissna skott kan vara ett tecken på att det finns rosenskottsteklar, men här hjälper det inte att avlägsna det angripna skottet, för om et gått så långt, är den ljusgula larven redan borta. Titta i stället efter skott som ser ut att börja sloka oh klipp av toppen". (Stekeln lägger ägg i jorden som kläcks nästa år.)
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon