Full version: Grusgångar
Ingrid.NH
Hej, jag är ny här på odla.nu och försöker mig på en fråga. Hoppas att någon kan och vill hjälpa mig. Jag planerar att anlägga grusgångar mellan rabatter på husets norrsida, eftersom det är hopplöst att hålla gräsmatta där. Det tyngsta fordon som ska köras där är en skottkärra. Har försökt luska ut vad för sorts grus som är lämpligt men inte hittat något användbart. Jag vill inte ha singel, utan just grus Inte heller har jag hittat någon som säljer grus, har sökt på Internet men tji.

Nu börjar jag undra om det var en dum idé, kanske inte får tag i något lämpligt grus. Vad tror ni?

Ingrid NH
uno
www.Emfas.com och sök på grus
Nilam1
Att hitta "grus" är svårt eftersomd et egentligen inte finns ngt som heter så. Det är ett samlingsnamn på en massa storlekar av krossad sten fick jag lära mig på en markberedningskurs. Och det finns en väldig massa olika... Enklast är nog att titta in hos markberedningsleverantör/ngn som säljer sten, plattläggning osv och kika på olika sorter. För singel är ju inte så kul... Lycka till!
Ingrid.NH
OK, tack för svar. Jag får leta vidare både på nätet och irl. Men, Nilam, vet du om det möjligen finns någon namn på finkornigt grus? Eller måste man ange mm-mått?

Ingrid.NH
kerstin z5-6
Ja det finns lite olika -de firmor här som säljer har gruset(kross, skarpa kanter , singel rundat osv ) i burkar på kontoret,så man kan se o välja vad de sk komma med smile.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon