ampersson
Hej. Jag är både ny här på forumet och ny med trädgårdsodling. (Har tidigare bara odlat på balkong) Jag har fått erbjudande av att ta vinbärsbuskar av min mor och undrar om det går att "halvera" busken, alltså bara ta en del av hennes. Det gäller både röda och svarta. Platsen där de ska stå här hos mig är helt orörd sen tidigare. Alla tips tages tacksamt emot.

KURT
Vinbär är tåliga, det går att dela dem om det är större buskar. Men gör det bara om den ger got om goda friska bär. Annars finns det nya sorter som ger gott om bär och har bra resistens mot sjukdomar.
uno
Om buskarna är äldre än 8-10 år då hade jag köpt nya.
Fenja
Låt den uppgrävda busken stå i en hink vatten och dricka vad den vill i 3-4 timmar. Gräv en rymlig och vid grop till din nya buske, fyll gropen med vatten 2-3 gånger och låt det rinna undan helt innan du planterar. Vattna inte mer och håll ytjorden torr och lucker så klarar sig busken fint utan mera vatten om det inte är extremt torrt. Håll jorden runt den ogräsfri så klarar sig busken bättre! Du kan klippa ner den nya busken till 30-40 cm så ägnar den sig åt att etablera rötterna innan den sätter i gång att växa.
Mvh
Fenja
ampersson
Tack för de snabba svaren. Tror jag ska pröva att dela en av dem och låta den andra va hel. Annars får vi väl köpa nya smile.gif
Herbert Arvidsson
Om du vill ha en bättre buske, så gör du så här. Lägg ner en gren vid sidan om busken med en sten som tyngd och täck med jord, låt toppen vara fri. Gör det nu och nästa vår har du en färdig buske att flytta. Kontrollera att du inte har vinbärsgallkvalster innan du börjar föröka. Alla nya sorter är inte bättre, i allafall inte godare. Denna förökningsmetod gäller för både svarta , röda vinbär och även krusbär och en massa prydnadsbuskar.Glöm inte gödsla med kompost, du får godare bär .
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon