larth58
Hej,

vi har ett äppleträd (Aroma) som planterades hösten 2004.

Nu undrar jag om någon har några bra tips på hur det lämpligast bör beskäras.

Det känns lite som att grenarna 1-4 sitter lite långt från grenarna 5-8 men det är
väl knappast något bekymmer och dessutom är det ju inte så mycket att göra åt nu.

mvh
Lars T.

P.S. Ska försöka lägga till lite bilder här nedan men om det misslyckas finns två bilder
på trädet från olika vinklar här:

http://www.annelundsbacken.se/appletrad1.jpg
http://www.annelundsbacken.se/appletrad2.jpg
cia73
Jag är absolut ingen expert på att beskära äppelträd men jag kan förklara hur jag skulle göra.
Grenarna 1, 6, och 8 ser ut att tävla med toppen om att topp. De skulle jag ta bort och så växer gren 6 och 8 dessutom ut i en skarp vinkel från trädet. När de ska bära frukt så är det stor risk att grenarna fläks sönder. Det har skett så måmga gånger på mina träd att jag alltid tar bort grenar som växer i en skarp vinkel från trädet. De orkar inte bära frukten. Eventuellt skulle jag beskära gren 1 ovanför den först kvisten.
Gren 3, 5 och 9 är också på väg upp så de skulla jag klippa ovanför en knopp på fjolårets tillväxt som pekar utåt.
Gren 3 har en bra vinkel. Den kommer inte att brytas sönder av all frukt.
Du ska nu inte lita blint på vad jag skrivit och trädet mår inte bra att beskäras så mycket på en gång.
Sen är det en annan sak hur du vill ha trädet. Det är du som avgör hur ditt träd ska se ut. Jag tycker iaf att det är tråkigt att grenar bryts sönder av all frukt och då riskerar man att förlora hela trädet.
Jag formar mina träd på det viset att jag sätter klänypor som viker ut unga grenar rakt ut från stammen.( klänypan runt stammen så att den står vågrätt och trycker ner nya kvistar så att de blir vågräta) Det bör göras när årsskotten är ca 10-15 cm långa. Efter ca 2 veckor så tar jag bort klänypan och så har jag den perfekta grenen för all framtid. tummenupp.gif
Hannele
Vill du ha äpplen nu eller om 10 år?
För mej ser bilden (med den röda bakgrunden), som du skulle vilja stympa hela trädet..
Jag skulle förmodligen knippsa 6, 7, 8, för att få ett lågt träd i plockhöjd.
De nedersta grenarna skulle nog få växa för mej, i bredden.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon