Full version: Aroma - Amorosa
Cilla
Aromablom





Cilla
Ann-Christin Lindberg zon II
Underbar blom och sanslöst vackra frukter - helt klart ett gott alternativ för min del vad gäller äppelträd! Men, ursäkta en dum fråga: Var kan man få tag på ympkvistar, om man skulle vilja ympa på fler sorter i framtiden? unsure.gif
Cilla
Ingen dum fråga alls, Anki. Just var man köper ris är en central fråga för varje ympare, varje år!

Jag köper och får av pomologvänner - de flesta kan nås via www.svepom.com och skriver man dit och frågar finns det ofta någon som är villig att dela med sig. Och så knipsar jag ett och annat årsskott av träd med sorter som jag tycker om. Sedan brukar Sollentunamässan ha en ekologisk fruktodlare (Erlandsson) som bevarar sitt ris mycket väl, och han har spännande sorter som jag köper. På denna mässa finns också Pomologiska föreningen representerad, och har ris med sig - olika utvalda sorter varje år.

Detta ris ympar jag in på mina och andras äldre träd. Det är nämligen så att alla träd som inte är virusrensade (i praktiken alla som inte har ett E-plantemärke på sig när man köper det) har virus. Ofta flera sorter. Dessa virus har olika effekter. Många syns inte, men försenar eller sätter ned fruktsättningen. Jag och många med mig tror att de också sätter ned motståndskraften hos träden så att de lättare får den vanliga fruktträdkräftan och blir skorvkänsliga. Att virus sätter ned frosthärdigheten och livslängden hos träden vet man.

Så alla träd, även de gamla som stått i backen i 100 år, har virus. Dessa överför man till det nya trädet när man ympar. Med detta resonerar jag så att mina träd som inte är E-plantemärkta får tåla en dos virus ytterligare från ymparna (träden har ju redan virus).

Men med de nyplanterade E-märkta träden är det annorlunda. Dit kommer inte en enda ymp som inte också är E-plantemärkt och virusrensad.

E-plantmärkt ympris kan också köpas. Kontakta den egna handeln och be dem köpa in eller kontakta E-plantgruppens odlare direkt, www.eplanta.com.

Cilla
Ann-Christin Lindberg zon II
Tack snälla Cilla för dina underbart uttömmande svar. Ska prata med handelsträdgården så får vi höra, att äppleträd är ungefär som människor, som har en massa olika virus, det hade jag ingen aning om... unsure.gif

När vi har planterat vårt nya lilla träd får vi nog genast se till att inhägna det så att inte rådisarna får en chans med sina små vassa skallar... sad.gif
Jennyn
Vilka härliga bilder!

Mitt eget Aroma-träd för en tynande tillvaro sedan det två gånger blivit rejält betat av vilt. Det verkar inte hjälpa hur mycket stängsel man än sätter upp...

/Jennyn
Cilla
Jenny - har du provat att göra en kupol av armeringsjärn?



Så här skyddar jag nyplanterade och unga träd i områden där viltet käkar upp dem. Två, tre eller fyra tunna armeringsjärn sticks ned i marken och böjs över trädet så att de formar en kupol. Mellan järnen lindar man tråd (här i orange) i den täthet man tror behövs för att hindra viltet att komma in och käka. Utanför denna planterar man ettåriga klätterväxter lite glest, t ex krasse eller svartöga - detta för att det ska se lite roligt ut.

Cilla
Jörgen
Hej igen förresten.
Aroma, Aroma, Aroma. Jag har hört så mycket gott om denna äpplesort. Jo, det är nog det goaste äpple jag har ätit någonsin. Men är den lika lättodlad som den är god. Är den resistent mot skorv t. ex. Är mycket sugen
på att plantera ett istället för det eländiga träd jag har nu. Bara skorv och grentorka år efter år. Är väldigt tacksam för tips när det gäller sortval för den skånska leran. Finns det någon hemsida på nätet man kan titta på?
Även kanske för sortbestämning.
Skånska Jörgen
Jan af Lisö
Hej

Två webbsidor med nyttig info om äpplen:

Ebe plant
http://www.algonet.se/~reinisch/apple.htm

samt
http://www.karnhuset.com

med många nyttiga länkar. Jag rekommenderar en titt under genbankerna, som ofta beskriver de sorter som odlas där.

Det finns en mutant av Aroma som heter Amorosa , som har underbart vackra röda frukter, kanske ett bättre alternativ
tongue.gif
Cilla
Jörgen,
De länkar som Jan nämnde är de bästa för sortbeskrivningar på nätet, men det är futtigt. Vill man ha ett riktigt uppslagsverk ska man ha Nordiska Genbankens CD-pomologier. Sammansatta av Ingevald Fernqvist på Alnarp, fruktbar@fernbein.com. Där finns flera pomologier sammanslagna, med beskrivningar på varje frukt, även plommon, päron och körsbär.

Aroma och Amorosa beskrivs ha samma odlingsegenskaper. Amorosa är en sen mutant från Aroma. Zon 1-3, men har också odlats i zon 4 utan att ha frostskadats. Trädet är medelstarkväxande med utbredd kronform. Tidig och god bördighet varje år. Blommen medeltidig till sen, vilket är bra för att minska riskerna för att bina inte hinner med. Pollineras av många vanliga äppelsorter.

Frukten kan angripas av gloeosporiumröta under lagring, men det gör ju många sorter. Resistent mot skorv tror jag inte den är, men eftersom både Filippa och Ingrid Marie som Aroma kommer ifrån är starka sorter kan man tänka att Aroma ockå blir en frisk sort.

Kompakt lera är inte det ideala för någon äppelsort, men om man planterar den unga trädet på liten kulle (www.juniper.se/tradvard om plantering) kan man skydda det de första åren mot kräfta.

Jag har ympar av Aroma och ett ungt Amorosaträd och har inte hunnit upptäcka skillnaderna. Helt klart är att Amorosa har djupröda årsskott som lyser på vintern.

Cilla
Åsa, mälardalen zon 2
Aroma har bra motståndskraft mot skorv (även Filippa, Katja, Mio, Sylvia och Discovery ska ha bra motståndskraft mot skorv), Amorosa borde också ha en bra motståndskraft. Själv har jag inga problem med att odla Aroma men jag har väldränerad och ganska porös jord. I lerjord är det nog bra om man sätter äppelträd där man har bra dränering i dåligt dränerad och tung jord så brukar man lätt få sjukdomar på äpple. Att plantera i kulle som Cilla säger är bra när man har lerjord.


(även äpplet Gloster som pomologiska sällskapet brukar bjuda på vid trädgårdsmässan i stockholm på våren är väldigt gott + många äppelallergiker klarar att äta detta äpple, tyvärr är det inte speciellt härdigt det är ett zon 1 äpple)
Cilla
Gloster ja! Kan göra att jag längtar till Sollentunamässan igen! Förra våren åt vi som stod i Pomologiska Sällskapets monter så det stod härliga till och besökarna fick skynda sig för att få de med... Flera barn som pga allergi aldrig ätit äpple åt på mässan för första gången.

Det är ett äpple som kan lagras urlänge, ända till april. Fantastisk smak och arom även som lagrat. Och vackert, lite kantigt. Men tyvärr - endast för zon 1 och är mottagligt för kräfta. Kanske som spaljé eller ymp för er i Skåne och på Gotland?


GLOSTER
Ursprung: Tysk sort. Glockenapfel x Richared Delicious. Korsning vid Obstbauversuchsanstalt Jork, Altes Land 1951. Introducerad 1969. Kom till Sverige på 1970-talet.

Träd: Starkväxande med upprätt växtsätt. Börjar bära medeltidigt och sedan rikt. Mottaglig för kräfta.

Härdighet: Zon I . Kräver varm skyddad växtplats och rekommenderas för yrkesodling i zon I.

Blomning: Medeltidig - sen. Gott pollen. Diploid.

Pollensorter: Aroma, Cortland, Cox's Orange, Discovery, Lobo, Elstar, Filippa, Golden Delicious, McIntosh, Eldrött duväpple, Ingrid Marie, James Grieve, Spartan, Idared, Alice.
(0660035.jpg)

(0351038.jpg)

Bild: Gloster

Frukt: Medelstor till stor, högbyggt kägellik med framträdande åsar över hela frukten. Medellångt, tunt skaft i grund skafthåla. Gröngul grundfärg med mörkröd täckfärg nästan över hela frukten. Glänsande skal. Grönvitt, fast, saftigt kött med god, sötsyrlig smak. Lite aromatisk. Mögel i kärnhuset kan förekomma. Mycket mottaglig för skorv.

Skörd: Mitten av oktober.

Mognad: December - februari.

Användning: Bords-, dessertfrukt.

Klonarkiv: Finns ej i NGB:s klonarkiv.

Övrig litteratur: E. Goldschmidt-Reischel 1987: Två observationsförsök med äpplesorter 1975 - 1984, Inst.trädg.vet.SLU, Rapport 48 ; Obst und Weinbau 1977 (9).
Källa: NGB
Jörgen
Oj. Jag har visst glömt och kolla denna sidan.
Det var visst lite delade meningar om Aroma. Men tackar för dom utmärkta
tipsen. Ska jag satsa på ett nytt träd så för jag väl förbättra min jord en hel del tydligen. smile.gif Jag är lite undrande om hur stor yta man behöver förbättra i så fall. Har inte en aning om hur långt och djupt äppleträdsrötter
går. t. ex. på ett Aroma.
Jörgen
Cilla
Rotsystemet på ett äppelträd har likheter med luftkronan. Den är lika bred, i början närapå lika djup för att i vuxen ålder anta "hjärtform", dvs med utsträckta rötter. Många av trädets finrötter som de tar upp syre och näring med finns rätt ytligt under jorden, på ca 10-30 cm djup.

Jordförbättring genom dränering behövs i hela området som rötterna kommer att täcka, dvs 8-10 meter i diameter. Jordförbättring för att komma så nära 30% ler, 30% grov sand och 40% kompostjord bör göras minst 4 ggr det unga trädets rotbredd och 2 ggr djupet, men har man jord omrking som ligger långt ifrån det optimala bör man gräva minst 2 meter brett och ca 1 meter djupt.

Bredden är alltså viktigare än djupet, i motsats till hur det ser ut på många instruktioner som följer med träden. det är där näringsupptagningen sker.

Mer om plantering på www.juniper.se/tradvard/plantering2.htm.

Cilla
Jan af Lisö
Hej

Jag blev helt fascinerad av det att man kan ha uppemot 20 olika sorter i samma äppelträd. Tyvärr så är mitt Sävstaholmträd bara 4 år gammalt (har ännu inte gett någon frukt), men det går kanske att göra första ympning till våren.

Köpte boken "100 älskade äppelsorter" och nu är det bara att välja och vraka. Fastnade för en sort som heter Peasgood Nonesuch och som kan bli upp till 1 kg tunga (Jag är ingenjör, så det är inte bara smaken som gäller).

Hoppas man kan få tag på någon ymp av den sorten till våren.... tongue.gif

Fö, en fantastisk bok, som varmt rekommenderas....
Cilla
Hej Jan!
Ingenjörer brukar kunna bli otroligt bra på ympning! smile.gif
Om du vill experimentera - köp eller gräv upp en vildapel någonstans ifrån. Ibland finns det småskott under större, befintliga träd. Eller ympa lite lätt på en rönn i skogen. Börja att ympa på små grenar, dvs 1-2-åringar.

Eller be om att få testa lite på en annans äppelträd!

Cilla
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon