Full version: Sådde Physalis
digitalkarin
Vad är det här? Det kom upp när jag hade sått - vad jag trodde var - Gyllenbär!
Louise i Göteborg
Blomknopparna ser ut som viol/pensé om jag uppfattat skalan rätt.
digitalkarin
Nej, nej, de är mycket mindre än så. En knapp cm i diameter. Bladen är väl 2,5 cm (de största) ungefär.
Blommorna vita. Gul prick i mitten.
Åsa, mälardalen zon 2
Det ser ut som någon viol/pense för mig också både när det gäller blad, växtsätt, knoppens utformning mm. Det finns många olika sorter både odlade och vilda och det händer att fröplantor dyker upp på oväntade ställen.
anne
tongue.gif Finns det en större bild på blomknoppen, det ser faktiskt ut som en blomsterlönn. Har du sått b-lönn???? Då är det det med all säkerhet.
Mvh Anne tongue.gif
digitalkarin
Nix ingen lönn sådd. (Vad jag vet...)
Åsa, mälardalen zon 2
Vita blommor med gul prick i mitten, kan det vara åkerviol?

för en violväxt är det definitivt på din bild det är jag 100% säker på.

Fler bilder på åkerviol
http://www.michls.de/img/0108095.jpg
http://www.funet.fi/pub/sci/bio/life/plant.../arvensis-1.jpg

Åkerviol i virtuella floran
http://linnaeus.nrm.se/flora/di/viola/viol...la/violarv.html

Åkerviol är mycket vanlig här i mälardalen den dyker upp hela tiden på flera ställen i trädgården här, ibland rensar jag bort den och ibland låter jag den få vara kvar. Blommorna är ganska små om man jämför med styvmorsviolen som också har en plats här i rabatterna.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon