Christoffer
Hej!

Är denna blomma som jag odlat upp en Ipomoea purpurea "Knowlians black"?

http://www.odla.nu/album/showpic.php?aid=4...toffer&pid=2579
Berith
Hittade den här bilden och den är ju väldigt lik den du har!

Betty
http://sciencex.tzo.com/01ete14.htm
http://www.aalsmeer.co.jp/idxmfs/new2001/n...wflw/f1969.html
Hittade de här... nog tycker då jag att det ser ut som om du har en
purpurvinda.
Förresten, vilka vackra närbilder du har! smile.gif
Christoffer
Ja, jag har fått låna brorsans digitalkamera.... inte den bästa, men inte den sämsta heller... ja, det är trevligt, men något som jag har märkt är att djupet i bilden inte kommer riktigt med på en digitalkamera, eller har jag fel?
Hasse_h
CITAT (Christoffer @ 19-06-2003, 20:27)
men något som jag har märkt är att djupet i bilden inte kommer riktigt med på en digitalkamera, eller har jag fel?

Du tror inte det har med exponeringen att göra då? Eventuell komprimering av den digitala bilden kan också spela roll, prova att ställa in högre kvalitet på bilderna, alltså lägre komprimering.

Annars tycker jag inte det var något större fel på skärpedjupet i den bilden du länkade till. huh.gif
Christoffer
Jo, bilderna är tagna med den bästa kvaliteten, men iofs,,,, den kostade lite över 2000, så det kanske inte är så mycket i digitalkameraväg, jag vet inte, kan inte så mycket om sådant där.
sanna
"Tomatskada?"

Mina tomatplantor ser EXAKT likadana ut!
Jag undrar också vad det är för något!!!

sad.gif sad.gif sad.gif

Sanna
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon