|
Full version: 2 igelkottar!
anna_rispan
28-04-2007, 16:07
Vad gulligt med igelkottar. Vi såg två stycken på gårdens sandlåda. De gick runt runt o fräste. Morgonen efter såg vi att de hade trampat över hela sandytan i o runt själva sandlådan. Många steg för dem den antten blev det.
Igelkottra rullar ihop sig för att skydda sig. Alla taggar utåt som det heter.
zaaritha
28-04-2007, 18:05
Antar att det är parningstid?
malin72
28-04-2007, 18:29
jo just det jag så klart att den rullar ihop sig och visar taggarna men den låg ju ett bra tag så jag trodde den var skadad.... och jo parnings tid är det väl nu så vart dom nu bor så kommer det kanske smått snart då
håller igelkottar ihop förresten
zaaritha
28-04-2007, 19:37
Nix, de parar sej "bara" o se´n får honan(som vanligt) ta hand om ungarna! Vi har haft turen att få kullar i 3-4 år, mamman brukar komma fram till huset m ungarna. Kanske för att vi matar m kattmat, så försörjningsbördan minskar för mamma igelkott?
Vi hade 3st igelkottar på våran gård häromkvällen, det var 2st som bråkade hela tiden och den 3e låg orörlig och ihoprullad hela tiden. Troligen så var det två hanar och en hona, kvällen efter så var de bara två stycken kvar så någon av hanarna fick nog ge sig efter den kvällslånga fighten.
Lars-Olof Arvids
29-04-2008, 08:35
Vilka fina och intressanta bilder Malin! Helt klart är det parning på gång, för igelkotthanen uppvakter sin hona just genom att gå runt, runt henne hur många gånger som helst. Är honan ovillig kan hon förstås fräsa och fnysa, men det är säkert ingen fara med henne. Du kan alltså se fram emot igelkottungar i sommar - och vi mot bilder på dem. Och som sagt, kolla ordentligt under valborgsmässoeldarna innan ni tänder dem!!! Olle
malin72
29-04-2008, 08:39
CITAT (Lars-Olof Arvids @ 29-04-2008, 09:35)  Vilka fina och intressanta bilder Malin! Helt klart är det parning på gång, för igelkotthanen uppvakter sin hona just genom att gå runt, runt henne hur många gånger som helst. Är honan ovillig kan hon förstås fräsa och fnysa, men det är säkert ingen fara med henne. Du kan alltså se fram emot igelkottungar i sommar - och vi mot bilder på dem. Och som sagt, kolla ordentligt under valborgsmässoeldarna innan ni tänder dem!!! Olle tack tack och jo visst ska det fotas om jag ser ungarna håller tummarna för det om dom lyckades igår när kan man vänta sig att honan föder?? hur länge är dom dräktiga?
Rosmarin
29-04-2008, 09:00
åååh vilka underbara bilder Malin!
Vi var också med igelkott för två år sedan. Vi har hönor och han bodde hos dem!!! Vi hittade honom flera gånger hoprullad i deras halm sovande när vi gick ut tidigt på morgonen. Han var jätterolig när han klängde upp på deras vattenbaljas kant för att dricka!
Tyvärr så försvann han sedan, han kanske flyttade till någon annan eller så ... vi bor vid en väg så det kan ju hända olyckor dessvärre...
Jag skulle gärna vilja "ha" en igelkott boende igen. Dels för att de är så gulliga, och dels eftersom de äter mördarsniglar. Sniglarnas naturliga fiende nummer ett...
Lars-Olof Arvids
29-04-2008, 09:54
CITAT (malin72 @ 29-04-2008, 08:39)  tack tack och jo visst ska det fotas om jag ser ungarna håller tummarna för det om dom lyckades igår när kan man vänta sig att honan föder?? hur länge är dom dräktiga?Igelkottar är dräktiga i ca fem veckor, så ungarna kommer att födas i början av juni. Sedan tar det ca tre veckor innan de vågar sig ut ur boet, men de håller sig till mamman i flera veckor till. Ibland får honan också en andra kull, oftast i september. Olle
malin72
29-04-2008, 10:48
CITAT (Lars-Olof Arvids @ 29-04-2008, 10:54)  Igelkottar är dräktiga i ca fem veckor, så ungarna kommer att födas i början av juni. Sedan tar det ca tre veckor innan de vågar sig ut ur boet, men de håller sig till mamman i flera veckor till. Ibland får honan också en andra kull, oftast i september.
Olle tack vad bra då vet jag när jag ska börja hålla koll CITAT (Rosmarin @ 29-04-2008, 10:00)  åååh vilka underbara bilder Malin!
Jag skulle gärna vilja "ha" en igelkott boende igen. Dels för att de är så gulliga, och dels eftersom de äter mördarsniglar. Sniglarnas naturliga fiende nummer ett... tack tack ja men vad bra då håller dom kanske sniglarna borta då
Rosmarin
30-04-2008, 09:49
CITAT (malin72 @ 29-04-2008, 11:48)  tack tack ja men vad bra då håller dom kanske sniglarna borta då  [/color] Ja visst är naturen fantastisk om man bara låter den fungera så som det var tänkt från början!!!
Fågelvägen
30-04-2008, 10:02
 för bilderna! Hoppas allt går bra med igelkottarna. De lär älska kattmat, men det traditionella mjölkfatet påstås vara alldeles fel diet. När man träffar de små igelkottsbarnen i början av sommaren är deras taggar alldeles mjuka. Kanske traktens barn kunde sätta upp stora varningsskyltar vid vägarna så folk kör försiktigt?
Rosmarin
30-04-2008, 10:21
CITAT (Fågelvägen @ 30-04-2008, 11:02)   De lär älska kattmat, men det traditionella mjölkfatet påstås vara alldeles fel diet. Kanske traktens barn kunde sätta upp stora varningsskyltar vid vägarna så folk kör försiktigt?  De ÄÄÄLSKAR kattmat! ¨Både blötfoder och torrfoder. Att utfodra dem med detta är ett mycket bra sätt att få dem att trivas, bo kvar och ta hand om sniglarna. (Om man ger dem torrfoder måste de ha tillgång till vatten också) "Hönsfoder" dvs matrester var också mycket omtyckt som sagt.  Vilken god idé att sätta upp varningsskyltar. Kunde verkligen behövas!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|