Även fast jag tyckte jag sådde sent så är Malvan och Rosenskäran redan uppe i lysröret och växer. Eftersom jag har fasta hyllplan så kan jag inte flytta upp lysröret heller.

Jag har tänkt ställa ut allt (avhärda) i mitten på maj i såna här lådor med fiberduk över. Jag har inget växthus (än) så det är ingen möjlighet.



Enda andra möjligheten jag har är att ställa ut dem i garaget under lysröret på bänken men där inne är mycket kallare och risken är att jag glömmer att vattna dem där. Hur skulle de klara en sån flytt?

Är det för tidigt att ställa ut dem med fiberduk över? Bor i södra Sverige och här är det runt 6-7 grader på natten så det är ju ingen frostrisk i alla fall. Nästa vecka ska dagtemperaturerna gå upp mot 17 grader. Vad tror ni, vågar jag chansa?