hansw
Hej

Jag är inte så värst hemma på det här med att odla saker. Men sedan tidigt i våras växer det i alla fall lite timjan som jag sått själv i en kruka på mitt fönsterbräde.

Men, jag har märkt att de små bladen täcks av något vitt pulverliknande grejs. Jag försöker ruska lite på den för att få bort det, men efter ett tag verkar det sätta sig liksom. Vad är det för något, och hur kan jag få bort det?

Mitt föntser är i söderläge och jag vattnar den nästan varje dag.
Åsa, mälardalen zon 2
Mjöldagg gissar jag, mjöldaggssvampar på inomhusodlade kryddväxter är ganska vanligt, mjöldaggen trivs i den varma torra luften vi har inomhus och kryddväxterna trivs inte lika bra i den miljön och blir då mer mottagliga för angrepp.
hansw
Ah, ok.

Finns det något man kan göra åt mjöldagg?
Åsa, mälardalen zon 2
En sak man kan göra är att ställa ut växterna utomhus, timjan är ju en utomhusväxt egentligen och inte någon växt som odlas någon längre tid som krukväxt inomhus, tror det bara är sånt som typ den värmekrävande basilikan som föredrar inomhusmiljön framför utomhusmiljön bland kryddväxterna.
Man kan stoppa upp små angrepp av mjöldagg genom att spruta växten med atamonlösning regelbundet (atamon är sånt man blandar i sylt och saft för att förhindra att den möglar så det är inte giftigt att äta), atamonet spädes ungefär 0,1 flaska till 1 liter vatten.
Är växten kraftigt angripen är det nog bara att ställa ut den eller kasta den som är alternativen.
hansw
Nu har jag slängt den gamla timjanplantan. Bor i korridorrum och har inte möjlighet att ställa ut några växter, och det kändes som att allt hopp var ute för den.

Men jag funderar lite på hur jag ska göra nu. För jag vill gärna ha timjan här. Eller något annat som är grönt och gott. Finns det några kryddväxter som är goda och trivs på ett fönsterbräde? Eller åtminstonde har bättre odds än timjan? Har en basilika som verkar stortrivas, men finns det något annat man kan prova?
noora
Jag hade en salvia i mitt studentrum. Jag kan inte påstå att den "stortrivdes" (jag var inte så hemskt bra på att vattna den), men den överlevde i alla fall... Gräslök och mynta är svåra att ha ihjäl, båda funkar på fönsterbrädan. Annat jag har haft på fönsterbrädan i alla fall periodvis är oregano och mejram. Rosmarin funkar bra för vissa, det beror lite på hur man är på att vattna (den vill vattnas "lagom" mycket). Om du har ett soligt fönster och gillar stark mat skulle du kunna prova att odla chili. Vissa sorter är ganska lågväxta och tar inte så stor plats, och många kan leva i flera år.

Ibland roar jag mig med att sätta ett par vitlöksklyftor i kruka. När dom börjar skjuta blast klipper jag av blasten och har på smörgåsen, i pastan osv. Detta utarmar klyftan efter ett tag så det funkar bara i några veckor, men det är ju bara att sätta nya vitlöksklyftor när dom gamla börjar "ta slut" smile.gif Många örter blir lite av "säsongsblommor" på fönsterbrädan, speciellt dom som normalt ska vissna ner över vintern. Oftast är dom inte så dyra om man köper dem i kruka i grönsaksdisken, så när dom börjar tappa musten kan man slänga dom och skaffa nya.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon