Elisabeth P
Kan jag plantera alla dessa i ren gödsel ?(har tillgång till välbrunnen hästgödsel) eller är det någon som man får vara lite försoktigare med och bara näringsvattna?
Lady Hamilton
Ju mera gödsel desto bättre! tummenupp.gif
Elisabeth P
thanks.gif , då kör vi för det. Får åka till svägerskans stall och införskaffa lite mer bara smile.gif
troja
ge dina änglatrumpeter benmjöl också det gynnar blommningen, men har du hund så se till att den inte kommer åt krukan dom älskar benmjöl, det är inte farligt för dem men tråkigt att få rotklumpen sönder grävd.
Elisabeth P
Inga problem, här finns inga hundar biggrin.gif . Ska införskaffa lite benmjöl, det lär väl många växter må bra utav? Finns det de som absolut inte vill ha benmjöl (för när jag väl är i farten är det stor risk att fler får en dos crazy.gif
Monica E
CITAT (troja @ 13-05-2007, 09:44) *
ge dina änglatrumpeter benmjöl också det gynnar blommningen, men har du hund så se till att den inte kommer åt krukan dom älskar benmjöl, det är inte farligt för dem men tråkigt att få rotklumpen sönder grävd.

gäller det katter också tror du? blandade nämligen det i jorden när jag satte nya perenner och grannens katter har varit väldigt närgångna sen dess,det brukar dom inte vara.
troja
Det gör det, har en kompis som har katt och den gillar benmjöl.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon