Skulle behöva lite input och friska idéer i trädgårdsplaneringen. Lite bakgrund:

Gång mot baksidan
Här är gången mot baksidan, till vänster ska det vara naturmark/"blomsteräng" Jag hade tänkt fylla upp en del mot nederkanten (se röda strecket) och sätta kullersten mot slutet.

Stödmuren mot slänten
Vi står nu i slutet av gången. Den nedre stödmuren (högra strecket) blir kanske 40 cm hög. Framför den ska läggas marksten. Som synes i högra delen är det förberett för uteplats men den kommer bli lite längre.
Den övre muren blir lägre, kanske endast en kant. Båda murarna går ihop i bildens bortre del och "försvinner" in i grässlänten.

Vy från slänten.
Här ser man alltihopa från slänten och här kan man ana mitt problem. Hur ska jag göra vid övergången från uteplatsen och stödmurarna till slänten med kullersten?

Vy från gräsmattan
Här ser man problemet ur en annan synvinkel. Lutningen i slänten kommer bli ungefär som betongblocken som ligger där.
Så min fråga är om nån har någon smart och snygg idé på hur jag ska ta hand om "terrängskillnaden".
* I bakkanten mot slätten kommer det vvara 40-50 cm höjdskillnad.
* Jag vill gärna att det blir nån form av "rumsindelning"
Tips mottages tacksamt!
/fredrik