Full version: Vad kan detta vara?
Elisabeth P
Jag tycker inte det ser ut som ogräs, men jag vet inte vad det kan vara. Den växer upp bredvid det som jag förra året sådde som rubeccia magnus, men den ser inte alls likadan ut.
[attachment=3436:kmaj_2007_078.JPG]
Så här ser den ut som jag tror är rubeccia magnus
[attachment=3435:kmaj_2007_077.JPG]

Någon son tror sig veta?
Margith
Förra året tog jag fröer från min Rudbeckia 'Green Wizzard'. De sådde jag inne i våras och de fröplantorna ser precis ut som din första bild.
Om den andra bilden är en Rudbeckia också, det vågar jag däremot inte svara på.
Elisabeth P
ÅHH, vad glad jag blir om jag lyckats med en green wizzard yahoo.gif
Förra året sådde jag den med , men då kom inget upp. Jag grävde ner krukans innehåll på ungefär det stället. Så jag kan ju alltid hoppas och vilken tur att jag inte kastat bort den som ogräs.
Tack för hjälpen.
Kajsa i Arvika
Jag tycker att de ser precis ut som de rudbeckior jag har i mina rabatter! Alltid bra att va försiktig med ogräsrensning om man satt ut småttingar eller sått fröer föregående år.. Tror att du lyckats, grattis! tummenupp.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon