Full version: Inte vattna i sol?
Cassiopeia
Jag har läst någonstans att man inte ska vattna blommorna när solen ligger på... stämmer det? Varför inte i så fall? Gäller det både utomhusväxter och inneväxter? Gäller det både i balkonglådor och på friland?
Eva 33c
Det är nog ingen generell regel. Är en växt torr ska den förstås vattnas oavsett sol eller inte. Men om du kan välja så är det mer "ekonomiskt" att vattna när solen inte ligger på, eftersom en del av vattnet annars bara kommer att avdunsta. Speciellt gäller detta när man vattnar större områden med vattenspridare. En krukväxt sticker man ju in vattenkannan direkt till jorden som oftast skuggas av blad i allafall så det är nog ingen större risk för avdunstning där.
Men det finns kanske andra aspekter på detta som jag inte känner till.
Cassiopeia
Tack för svaret. Jag har läst något om att rötterna kan "brännas"... kanske någon annan vet mer?
Sussie80
Undra om inte vattnet på växten även kan göra så att den bränns... det blir en förtoringsglaseffekt. Man ska ju tex inte vattna direkt på kaktusar om de står i solen.
Cassiopeia
Men om man bara vattnar på jorden då?
anna_rispan
Det jag tror är det "farligaste" för växterna det är att man vattnar på växten så att den bräns i solljuset genom vavttendropanra på blad o blommor. Men om man jobbar som trädgårdsarbetare har man inget att välja på då måste man ju vattna på dagtid.

Alltså vattna på jorden o sen luckra ytan för att minska avdunstning.

Mne vill man spara vatten så vattnar man när solen har gått ner o luckrar ytan.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon