jesca_j
08-06-2007, 10:35
Jag har verkligen förälskat mig i hängalm och har hittills hittat flera olika namn för något som jag tycker ser likadant ut. Vad är det för skillnad mellan dessa olika sorter, storleksmässigt har jag sett en viss skillnad, något annat? Skulle de klara av zon 5 i söderläge?
Det är alltså Ulmus Glabra:
'Camperdownii'
'Horizontalis'
'Pendula'
Tack på förhand!
http://images.google.se/images?hl=sv&q...ilder&gbv=2http://images.google.se/images?svnum=100&a...+glabra+pendulahttp://images.google.se/images?svnum=100&a...ra+Camperdownii
CasualKarlsson
08-06-2007, 20:39
Vad skillnaden på de olika hängalmarna är kan jag inte säkert svara på. Men att plantera en alm med tanke på almsjukan som härjar för fullt så bör du nog välja på att plantera något annat. Det finns, så långt jag vet, inga vetenskapliga bevis för att vissa arter av alm klarar sig ifrån den.
jesca_j
09-06-2007, 12:40
Ja jag läste just om almsjukan imorse, hade aldrig hört talats om den förut. Låter nog almarna vara tills svampen är utrotad eller de ha kommit fram med ett fungerande medel.
Synd för almar är väldigt fina.