myrtille
09-06-2007, 19:25
Jag hittade den här på en chiliplanta. Den satt mitt i en flock bladlöss så jag hoppas det ska vara en av bladlusens fiender. Men vad jag vet är nyckelpigans larv svartröd. Känner någon igen den?
Åsa, mälardalen zon 2
09-06-2007, 20:34
Det finns en skalbagge (släkting till nyckelpigan) som man använder som biologisk bekämpning mot sköldlöss och ullöss och den skalbaggens larver ser exakt ut sådär och den äter också löss.
Cryptolaemus heter skalbaggen men den visste jag inte fanns vilt eller har du köpt en planta och fått den biologiska bekämpningen på köpet?
Cryptolaemusbilder
myrtille
09-06-2007, 23:11
Vilken tur jag har, för det är absolut en sån. Men jag har drivit upp alla plantor från frö ... utom några jordgubbsplantor så då kanske han kom med dem? Nu ska jag vara rädd om honom. Jag har lite dåligt samvete för att jag hann klämma ihjäl de löss som satt på plantan. Han hade med sig en liten lus på ryggen (proviant?) när han försökte undkomma mig så jag hoppas han överlever natten i alla fall.