CITAT (lottapotta @ 26-06-2007, 00:11)

Om hunden får välja (och inte maken...

) blir det nog i skuggan av trädet. Tanken är väl att hunden ska få så mycket svalka som möjligt? Min hund har fått en liten pool och den står i skuggan av ett av våra äppelträd. Trädet silar solen och hunden får svalka. Fast min pool är enklare ("onergrävd") att hantera eftersom det är en sådan där barnpool/sandlåda i hårdplast i form av en snäcka (finns även i en variant som är en eka).
Kan du få maken att stå för rengöringen ska du absolut sätta den i skuggan, tycker jag!

Jag gör gärna ren den bara den står i skuggan och det är nära till slangar, pumpar och eluttag. Har varit pool-skötare åt ankor och gäss i fem år så jag tykcer inte det är några större problem.
Större problem är det nog vem som skall gräva ner den

fast det är det nog var vi än placerar den.
Jag är i alla fall lite rädd för att vovven ska få hudproblem pga alger. Och sånt blir det ju i solen.
Vi tittade på lösningar ovan mark men fastnade för nergrävt. Dels för att jag skall få en valp så smånigom och att det finns flera nivåer så att den kan själv kliva i och ur tidigt. Och så vill vi träna upstigningen ur vatten med apport. Du vet problemet med att vovven släpper för att skaka vatten ur pälsen.