I bostadsrättsföreningen där min dotter bor så har det planterats doftschersminer (för 40 år sedan). På flera ställen har schersminerna vuxit så sig så höga att de täcker hela fönstren på nedersta våningen. Så är det bl.a. för min dotter.
Det är vansinnigt vackert när de blommar, hela buskarna är täckta av tusentals blommor.
Nu skulle hon vilja korta ner buskarna för att få in lite ljus men på flera andra ställen så kan man se att buskarna bara blommar på den nedre halvan och jag gissar att det beror på felaktig beskärning av bostadsrättsinnehavarna.
Hur ska vi kunna korta ner utan att sabba själva busken?
Om vi kapar den ordentligt efter blomningen i år hinner det då komma upp nya skott som blommar nästa år?
/Anki
Ophelia
03-07-2007, 20:05
Nej...blomningen får ni vänta på nåt år. hade jag varit er så skulle jag beskära den pö om pö på vårvintern. Måste den ner helt så skulle jag ta den då med och därefter hålla den i lagom höjd och snygg genom att ta nån gammal gren då och då.
Tack Ophelia, då vet jag vad jag/vi ska göra.
Det kommer att bli en mycket glesare buske under några år framåt. Vi tar det nog lite pö om pö för jag tror inte att jag kan stå ut med att kapa busken på mitten så att bara nederdelen får blommor.
Sådana buskar har jag sett nog av i sommar.
/Anki
Ophelia
03-07-2007, 21:10
Nej ska man ta bort grenar så tar man dem vid marken eller lämnar en stubbe på 10-15 cm. Visst tar det ett tag att få ner höjden om man tar någon gren (de äldsta lämpligvis) varje år men ack så fin en busken kan bli om den innehåller grenar av olika åldrar, man har både blomningen och en vacker och ibland varierande grönska.
Fy för "vaktmästarbeskärning".
ingrid fuxwall
03-07-2007, 22:04
Vi har väldigt gamla buskar, ju äldre desto mer växer de efter beskärning. Så ibland kapas busken vid marken - efter en ev. blomning.
Följande år blir det ingen väldoft men sedan - i år överträffar sig trädet sig själv.
Våra buskar trivs med denna behandling.
ingrid
*Humlan*
03-07-2007, 22:10

Jag har en sån, en doftschersmin med "vaktmästarbeskäring".... Min buske har blommor längst ner.... Du har kanske sett min buske då Anki?

Nåja, nu vet jag, tack vare det här inlägget, hur jag inte ska göra nästa vårvinter...
Får jag slänga in en liten följdfråga?
Jag har en schersmin som jag planterade för två år sedan. Förra året blommade den inte (vilket jag inte hade förväntat mig heller) men nu i år kom det en hel del blommor på ett par grenar. Problemet är dock att busken är himla spretig. Den är ju inte stor ännu och har inte värst många grenar, men vissa av dessa grenar spretar åt alla håll och kanter (vissa ligger på marken). Jag vet att det inte är det bästa att beskära en så ung schersmin, men tror ni det vore så tokigt om jag klippte vissa grenar och liksom formade busken? I så fall, kan jag göra detta nu eller måste jag vänta till våren? Det är ju inte frågan om någon direkt beskärning utan bara små, små klipp med sekatören
Visst kan du hyfsa till en schersmin nu så att den ser bättre ut just denna sommar, men det ger inte den stimulans till nya, kraftigare skott som en vårvinterbeskärning gör.
Unga schersminer är naturligt spretiga och grenarna veka. Man kan binda upp dem med t ex grönt (osynligt) garn i cirkel för att få upp grenarna från gräset, eller sticka pinnar lite snett under grenarna så de lyfts upp. Under de första åren är andra lösningar än att beskära att föredra om man så snabbt som möjligt vill ha en buske som växer så mycket som möjligt. Även buskar utvecklar sina rötter de första säsongerna, och för det behövs blad.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.