Full version: Blomsterkornell
Rataxes
Vi har blivit mycket förtjusta i blomsterkornellens blommor och skulle gärna vilja ha en egen i vår egen trädgård.
Vi har dock nyligen byggt hus och kan mycket lite om den trädgård vi håller på att anlägga - vi försöker lära oss under tiden...
Är det någon som vet om blomsterkornell finns både som träd och buske, var trivs den( vi bor i zon 2), sol, skugga, jord, skötsel blomning, beskärning ? (Jösses vi kan ju ingenting sad.gif )

Tacksamma för all info som finns i cyberrymden smile.gif
Anders zon 1
Det finns minst tre olika arter som man brukar kalla blomsterkornell: Cornus florida (från östra Nordamerika), C. nuttallii (från västra Nordamerika) och C. kousa (från Östasien). Alla arterna behöver en lång och varm sommar för att blomma bra, i synnerhet de två förstnämda. Så jag skulle rekommendera ett så skyddat, soligt och varmt läge som möjligt (men inte alltför torrt). Ju sämre odlingszon man har desto viktigare är solen och värmen. C. kousa anses vara härdigast (z 3) och C. nuttallii minst härdig (z 1). Man brukar ofta saluföra olika hybrider mellan arterna och dessa är vanligtvis mer lättodlade och blomvilliga och kan ibland vara härdigare än arterna. När det gäller jorden så är blomsterkornellerna inte så kinkiga men dom vill gärna ha mullrik jord med ett pH åt det sura hållet. Beskära ska man inte göra annat än för att ta bort enstaka grenar som man tycker växer fel. Hård beskärning = inga blommor och fult växtsätt. Alla blomsterkorneller (möjligen med undantag av några namnsorter och hybrider) kan bli stora buskar eller små träd men växer ganska långsamt.
Cilla
Och tänker man bort svenska namnet blomsterkornell och ser på släktet Cornus så finns mängder att välja bland. Alla blommar så vitt jag vet.

Vilt växer kornellen Cornus alba och Cornus sanguinea, skogskornell i Sverige. Odlat finns busken i mängder av former, med röda grenar, illgröna, vitgröna blad och en mängd andra. En av mina favoriter i släktet heter Cornus más, Körsbärskornell (lätt att namnförväxla med korallkornell som har röda grenar men det är inte samma!). Blommorna påminner lite om mimosans både till utseende och doft, kommer mycket tidigt på våren på bar kvist. Kan både växa som stamträd och buske.





jofi
Hej Rataxes!
Vi blev också förtjusta i blomsterkornell för några år sedan. En buske inköptes och sedan började väntan... Det visade sig ta 5 år innan busken blommade, men det är det värt. Vår buske står öppet i söderläge mellan hus och väg i zon 3 (södra småland). Nästan varje år fryser toppskotten bort, men busken verkar inte ta någon skada.

Blomningen är lite speciell: blomknopparna syns tydligt (större) på våren innan bladen slagit ut. När sedan blomknoppen öppnas kan man knappt se dem eftersom de är lime-gröna precis som de nya bladen. Blommorna som egentligen är högblad växer sedan under våren (till ca 5cm i diameter) och ändrar färg till vita. I slutet av juni föll de av.
OBS! ovanstående info gäller vår planta, tyvärr vet jag inte vad det är för sort eftersom Gudrun-stormen tog lappen.
Vår buske är nu 5 år och ungefär 2m och ungefär lika vid.

Lycka till
Jonas
Rataxes
thanks.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon