Söttok06
Hej!

Om jag skulle vilja ersätta bondsyrénen med en mer lågväxande sort, hur gör jag då för att ta bort den? Är det bättre att ta bort en del i taget och sen sätta ner de nya plantorna eller ska man gräva upp hela beståndet på en gång.

Kan man göra det med vanlig spade och grep? Eller krävs det maskin? Rötterna verkar gå ner en bra bit under marken.

Cilla
Det beror på hur gammal och stor den är. Jag har för hand grävt upp och flyttat syréner som var ca 20 år gamla på platsen. det var ganska styvt men det gick och kom inte upp på gamla platsen igen.

Ska du byta är det nog bättre att ta allt det gamla på en gång. Börja för hand och se om du orkar. Syrén kan inte överleva med små rotdelar, de dör och nu fram till hösten är en bra tid för att göra det. Gör man det på våren är risken för rotskott större.
Katti med torpet
Jag måste hänga på Cillas svar med en följdfråga ang tidpunkt.
Menar du att man bör flytta den medan den är i växtfasen, alltså innan den fält sina löv?
Jag trodde att man helst skall flytta/plantera vedartat när det är i vila. Har jag missuppfattat det helt eller är det något undantag för syrener?
Cilla
Villa man flytta syrén till nytt ställe är det bättre att göra det när den är utan blad ja. Jag uppfattade frågan som att det handlade om att bli av med den på ett ställe där det skulle sättas något annat.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon