|
Hej! Vi har en almbuske som blivit som den blivit pga de tidigare ägarna kapade ett träd och lät skotten växa upp kring stubben... Den har blivit för stor och de långa grenarna som bara växer rakt upp blir för tunga och viker sig utåt. Vi vill nu klippa ner den och låta den växa upp igen och sedan kunna hålla efter den lite bättre. När är bästa tiden för detta? Min gissning är JAS, alltså nu ungefär. Vad sägs om det? [attachment=5184:pyramidalm.jpg]
*puffar* Ingen som kan tipsa om almar?
Sommartorparn
16-07-2007, 09:50
Hur har du det med almsjuka i dina trakter?
Är almsjukan vanlig där du bor, skulle jag i alla fall låta bli att stressa busken med kraftig beskärning utan låta den vara i fred och hålla tummarna för att det dröjer innan den blir drabbad. Kanske redan nu plantera något annat i närheten så det inte blir så tomt när den dör.
Almsjukan visar sig genom att blad vissnar mitt i sommaren. Först börjar det på vissa grenar, inom loppet av ett par säsonger är busken död.
Om almsjukan ännu inte är vanlig dina trakter så kan du våga dig på en radikal beskärning på vårvintern. Klipp ner den så att ca 20 cm av skotten finns kvar, och släpp sedan upp den lika mycket varje år. Almen är lätt att formbeskära men måste putsas ett par gånger varje sommar eftersom den växer så kraftigt. Principen är att man formbeskär tidig vår, samt putsar årsskotten en gång på sommaren vid midsommar och en gång till på sensommaren.
Tackar!
Anders zon 1
16-07-2007, 10:45
Jag skulle faktiskt tro att det är en fördel att ofta skära ner almen hårt (kanske årligen) om det finns almsjuka i trakten. Almsplintborren som sprider almsjukan angriper bara äldre (=grövre) grenar/stammar av alm och beskär man almen så att det bara finns nya, smala grenar borde risken för smitta vara obefintlig.
Sommartorparn
16-07-2007, 11:02
CITAT (Anders zon 1 @ 16-07-2007, 11:45)  Jag skulle faktiskt tro att det är en fördel att ofta skära ner almen hårt (kanske årligen) om det finns almsjuka i trakten. Almsplintborren som sprider almsjukan angriper bara äldre (=grövre) grenar/stammar av alm och beskär man almen så att det bara finns nya, smala grenar borde risken för smitta vara obefintlig. Intressant, där lärde jag mig något nytt! Hur grovt är "grövre"? Jag har just blivit av med min almhäck (som i o för sig klarade sig längre än almträden så jag hade börjat hoppas att den skulle klara sig).
Johan.S
16-07-2007, 20:09
CITAT (Sommartorparn @ 16-07-2007, 12:02)  ...Jag har just blivit av med min almhäck (som i o för sig klarade sig längre än almträden så jag hade börjat hoppas att den skulle klara sig)... Jag bor invid Kaggfjärden, här omkring är samtliga almar nu döda, eller på väg att dö. Även almplantor som grott inuti syrenhäckar (ogräs) syns tydligt nu när de blivit bladlösa. Almsjukan tycks ta hundra procent där den drar fram, man frågar sig om vi har några almar kvar alls i Sverige om 20år.
Anders zon 1
16-07-2007, 22:17
CITAT Jag skulle faktiskt tro att det är en fördel att ofta skära ner almen hårt (kanske årligen) om det finns almsjuka i trakten. Almsplintborren som sprider almsjukan angriper bara äldre (=grövre) grenar/stammar av alm och beskär man almen så att det bara finns nya, smala grenar borde risken för smitta vara obefintlig. Jag tar tillbaka ovanstående påstående. Efter att ha kollat närmare om almsjuka och almsplintborre har jag förstått att det inte är när almsplintborren gnager sig in i trädet som smittspridningen sker, utan istället på våren när nykläckta borrar äter på unga grenar. Så det hjälper nog tyvärr inte att man beskär almen regelbundet eftersom man ju då får ännu fler unga grenar. Det lär dock gå att bromsa ett angrepp av almsjuka om man är mycket tidigt ute med kraftig beskärning så snart man ser tecken på sjukan. Fast något 100% botemedel är det tydligen inte. Almsjukan har spridit sig katastrofalt här i Skåne på senare år och snart finns det nog inte många almar kvar. En bilfärd längs till exempel sydkusten är en sorglig syn med mängder av döda almar överallt.
CarinaA
17-07-2007, 16:42
 Vi har en längre häck av just såna här höga almbuskar. Nu har några börjat visa på almsjukan, samt att vi har ett almsjukt träd som ska ner nu i höst. Vi har tänkt ta bort alltihop och sätta nåt annat. Är det någon som har bra förslag på täta, gärna 4-5 m höga, hyfsat snabbväxande buskar som vi skulle kunna ersätta dessa med?? Tomten har ett ganska blåsigt läge, så vi behöver nåt som dämpar lite. Ihop med almbuskarna finns någon fläderbuske och troligen ett gullregn också, dessa har vi tänkt att flytta på, så att den "nya" häcken blir mer enhetlig och lättare att få tät. När ska man flytta dessa buskar för bästa resultat? Tacksam för lite tips!
CITAT (Johan.S @ 16-07-2007, 20:09)  J Almsjukan tycks ta hundra procent där den drar fram, man frågar sig om vi har några almar kvar alls i Sverige om 20år.
Om alla almar dör - försvinner då också almsplintborren? Liksom - ju färre almar som finns kvar - ju färre almsplintborrar? Eller sysselsätter de sig med annat skoj som håller dem i liv också?
Sommartorparn
18-07-2007, 12:06
CITAT (CarinaA @ 17-07-2007, 17:42)   Vi har en längre häck av just såna här höga almbuskar. Nu har några börjat visa på almsjukan, samt att vi har ett almsjukt träd som ska ner nu i höst. Vi har tänkt ta bort alltihop och sätta nåt annat. Är det någon som har bra förslag på täta, gärna 4-5 m höga, hyfsat snabbväxande buskar som vi skulle kunna ersätta dessa med?? Tomten har ett ganska blåsigt läge, så vi behöver nåt som dämpar lite. Ihop med almbuskarna finns någon fläderbuske och troligen ett gullregn också, dessa har vi tänkt att flytta på, så att den "nya" häcken blir mer enhetlig och lättare att få tät. När ska man flytta dessa buskar för bästa resultat? Tacksam för lite tips!  Har ni möjlighet att beskära en 4-5 m hög häck! I så fall är avenbok och bok bra alternativ. Vill ni ha något friväxande? Häggmispel. Den blir ju inte så tät nertill, men då kan ni ha något buskigare innanför.
CarinaA
22-07-2007, 16:00
Häggmispeln är nåt att ha i åtanke, så tack för tipset! Avenbok och bok blir det inte, mer likt en tät häck vill vi ha. Får läsa vidare om häggmispeln, för den kommer att stå i blåsigt och öppet läge, så den ska tåla en del. Okej, sen är kanske 4-5 m för högt för en häck som ska klippas, men 3-4 m åtminstone. Almbuskarna är runt 4 m höga som de står nu. Mvh C
Sommartorparn
22-07-2007, 16:44
CITAT (CarinaA @ 22-07-2007, 17:00)  Avenbok och bok blir det inte, mer likt en tät häck vill vi ha. Mvh C  Just avenbok o bok blir väldigt täta som klippt häck. Oxel är en annan vindtålig o stabil klippt häck. Eller vintergrön liguster. Men, som sagt, problemet är hur man klipper en så hög häck som ni vill ha. Behöver någon slags lift eller traktorlastare..... Som oklippt ridå mot vind kan man ha rönn. (Vet ej om den går att ha som klippt häck också). Häggmisplar finns olika. Den vanliga (spikata) växer rakt upp samt skjuter rotskott, vilket kan vara en fördel ibland, till nackdel ibland. Prakthäggmispeln växer mera vasformat. Genom att man inte klipper dom kommer dom snabbt upp i höjd. Samtidigt betyder det att dom är ganska glesa nedtill. Kanske bra kombination att ha bukettapel eller vresros innanför för att göra tätt nedtill?
CarinaA
23-08-2007, 20:38
Det kan säkert bli tjusigt med ditt förslag, Sommartorparn.  Men jag tvivlar på att det funkar så bra här ute på blåsiga slätterna i Skåne... Hellre en tät, vintergrön häck, som kanske t o m är friväxande. Den kommer nämligen stå som tomtgräns intill en åker, och i ett blåsigt sydväst läge. Funderar kring idegran, en eller liguster. Den sistnämnda kanske är lite "trist", förstås. Mvh C
Sommartorparn
24-08-2007, 11:11
CITAT (CarinaA @ 23-08-2007, 21:38)  Det kan säkert bli tjusigt med ditt förslag, Sommartorparn.  Men jag tvivlar på att det funkar så bra här ute på blåsiga slätterna i Skåne... Hellre en tät, vintergrön häck, som kanske t o m är friväxande. Den kommer nämligen stå som tomtgräns intill en åker, och i ett blåsigt sydväst läge. Funderar kring idegran, en eller liguster. Den sistnämnda kanske är lite "trist", förstås. Mvh C  Skånsk blåst i åkerkant har inte avskräckt mig från häggmispel: http://www.odla.nu/album/showalbum.php?aid...d=sommartorparnFast jag kan ännu inte säga hur vindskyddande den blir. På e-plantas hemsida beksrivs häggmisplarna som lämpliga för vinskyddande ridåer. Valde bärhäggmispel för den inte blir så hög. Annars hade jag tagit prakthäggmispel. (Har en kraftledning just där, och sydkraft vill helst inte att jag ska ha några buskar alls...). Så småningom kommer det att bli lite olika blommande buskar innanför denna häck. Liguster är inte alls tråkigt tycker jag. Jättefin som klippt! Kan se så mulligt bullig ut. Har sett den friväxande också, blir väldigt yvig o spretig. Ser ovårdat ut tycker jag. Smaksak. Man får ju en blomning förstås. Vanliga som skånska vindskydd är annars avenbok o bok. Folk brukar uppskatta att dom behåller sina vissna blad hela vintern, och på det viset skyddar de mot både vind o insyn. Idegran går säkert också bra. Vet ej hur vindtålig den är. Men en? Är det inte fel buske i fel landskap. Gillar dom lerjord?  Här finns lite olika förslag på häckar: Häckar (Allt om trädgård)
CarinaA
26-08-2007, 20:18
 för länken! Jag har spånat runt där inne lite redan och fått tips. Men nu har du fått mej intresserad av häggmispeln, får jag ju erkänna  . Såg dina buskar och att bilderna var från i fjor. Har du några nytagna så man ser hur det vuxit till sig? Jag har sökt runt lite med Google, men inte hittat häggmispeln som häck på några bilder, utan bara som ensam buske. Du kanske vet nån sida? Mvh C
För blåsiga lägen tycker jag inte att häggmispeln är så bra, men jag hör att andra tycker den ger vindskydd hos dem. Oxlar är annars traditionella, tåliga och dekorativa vindskyddare. Finns olika sorter, se bl a www.eplanta.com. Man kan ha oxelhäck smal och bred, och den brukar kunna blomma och ge bär också som formklippt.
Annars är den svenska enen en utmärkt vintergrön häckväxt som inte behöver beskäras för att hålla sig smal. Finns olika arter som ger olika höjder. Finaste enhäckarna har jag sett i Ystad i ett koloniområde, finns bilder i denna avdelning om man söker med ordet enehäck.
Kakaduan
27-08-2007, 13:35
Gulp! Så det är bara en tidsfråga innan man får almsjukan, då? Bor själv i stockholmsförort. Vår almhäck har bara ett problem och det att den blir lite kladdig ibland. Säg inte att det har med almsjukan att göra?!
En följdfråga: vi har några hål i almhäcken som vi skulle vilja fylla i med nya plantor. Hur får man tag i små-almar att sätta i gliporna? Någon som vet? Köper man de som häckplantor på våren i plantskola, eller?
Kakaduan
Anders zon 1
27-08-2007, 16:59
Kakaduan: Almsjukan finns redan i Stockholmstrakten och tyvärr är det nog bara en tidsfråga innan den spridit sig till i princip hela landet. Möjligen skulle en del isolerade almförekomster längre norrut kunna klara sig liksom Gotland om man lyckas bli av med sjukdomen därifrån. Det är bara något år sedan man upptäcke de första angreppen av almsjuka på Gotland så om man agerar snabbt och radikalt kanske det fortfarande finns en möjlighet att hindra den från att spridas på ön.
Kladdiga blad har inget med almsjuka att göra utan har andra orsaker som t ex angrepp av löss eller sotsvampar. Tror inte att det är något att oroa sig över.
Jag tror inte att plantskolor saluför vanlig alm numera på grund av risken för almsjuka.
CarinaA
27-08-2007, 19:36
Vi har ett almsjukt träd, och det ska tas ner snarast. Tråkigt nog har man börjat upptäcka hur många döda almar det verkligen står här och var här nere i Skåne, jättemånga.  Det är så många att kommunerna numera har släppt på kravet att man ska anmäla almsjuka träd till dem. De tidigare husägarna har av någon anledning kapat ner almträd längs tomtgränsen och sen låtit dem skjuta skott, för nu är de buskiga och höga, en riktig häck. Tyvärr hann vi inte mer än att bestämma oss för att ta ner trädet förrän vi såg att det börjar vissna bland almhäcken också, så de ska ner allihop. Och ersättas av annat, för vi måste ha nåt som dämpar vinden från de öppna åkrarna intill. Enar fick jag en tanke om då jag hade kollat runt lite här, och bl a sett dina bilder, Cilla, av en sån friväxande häck. Tycker det ser fint ut. Men trivs de i skånska myllan?? Vi vill gärna ha nåt vintergrönt, gärna friväxande för klippningen kan vara bökig med en åkerslänt intill på utsidan av häcken... Mvh C
Sommartorparn
28-08-2007, 09:48
CITAT (CarinaA @ 26-08-2007, 21:18)   för länken! Jag har spånat runt där inne lite redan och fått tips. Men nu har du fått mej intresserad av häggmispeln, får jag ju erkänna  . Såg dina buskar och att bilderna var från i fjor. Har du några nytagna så man ser hur det vuxit till sig? Jag har sökt runt lite med Google, men inte hittat häggmispeln som häck på några bilder, utan bara som ensam buske. Du kanske vet nån sida? Mvh C Har inga nytagna bilder tyvärr. Häcken har framför allt har buskat sig sedan dessa bilder togs. Är ca 80 cm hög och mycket yvig. Det är tre år sedan vi planterade. Kommer också upp rotskott skott emellan plantorna, så vi inser att vi har planterat dom för tätt. Om du går in på www.eplanta.com så kan du läsa i sortimentslistan om olika häckbuskar. Oftast finns det flera bilder man kan klicka fram. Denna bild är från e-plantas hemsida o föreställer en prakthäggmispel i höststkrud.  En klippt häck blir vanligtvis tätare än en friväxande, men jag återkommer till frågan om hur ni ska klippa en häck som är 4 meter hög? Bönderna har ofta sådana häckar, men dom använder lastaren och står i skopan när dom ska klippa. Har ni den möjligheten? CITAT (Cilla @ 27-08-2007, 00:23)  Annars är den svenska enen en utmärkt vintergrön häckväxt som inte behöver beskäras för att hålla sig smal. Finns olika arter som ger olika höjder. Finaste enhäckarna har jag sett i Ystad i ett koloniområde, finns bilder i denna avdelning om man söker med ordet enehäck. Där lärde jag mig något nytt Trodde enen bara trivdes i torra magra betesmarker..... En nackdel jag kan tänka mig med en är om det finns hagtorn i närheten så värdväxlar dom med samma sjukdom. Hagtorn är ju en väldigt vanlig trädgårdsväxt i Skåne.
CarinaA
28-08-2007, 15:21
Jaha... Där ramlade enehäcken bort. Vi har hagtornshäck på två sidor av tomten... Jag har inte skrivit häcken måste kunna klippas, utan att den gärna får vara friväxande. Utsidan kommer vi inte åt pga en slänt ner till åkern. Mvh C
Sommartorparn
14-10-2007, 20:27
CITAT (Sommartorparn @ 24-08-2007, 12:11)  Skånsk blåst i åkerkant har inte avskräckt mig från häggmispel: http://www.odla.nu/album/showalbum.php?aid...d=sommartorparnFast jag kan ännu inte säga hur vindskyddande den blir. På e-plantas hemsida beksrivs häggmisplarna som lämpliga för vinskyddande ridåer. Valde bärhäggmispel för den inte blir så hög. Annars hade jag tagit prakthäggmispel. (Har en kraftledning just där, och sydkraft vill helst inte att jag ska ha några buskar alls...). Så småningom kommer det att bli lite olika blommande buskar innanför denna häck. Tar delvis tillbaks min rekommendation av bärhäggmispel. Har upptäckt att den släpper bladen väldigt tidigt på säsongen. I Skåne var den helt avlövad i mitten av oktober samtidigt som andra buskar, t.ex. syrén fortfarande var gröna o frodiga. De prakthäggmisplar jag såg i trädgårdar hade fortfarande en del röda blad, så den verkar släppa bladen något senare. Min bärhäggmispel fick höstfärger (gulorange) redan i mitten av juli. När exakt dom tappade bladen vet jag inte, men nu är den helt genomskinlig =dvs inte mycket till vindskydd.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|