Maria77
23-07-2007, 20:51
Hej! Jag behöver er hjälp med att tyda några förkortningar som jag inte fattar!!!
När jag köper Huernior kan det stå exempelvis Huernia pillansii x Huernia pendula i beskrivningen. Jag antar att innebär att det är en korsning/hybrid mellan dessa. Har jag rätt?
Ibland står det Huernia hislopii ssp. Huernia hislopii. Vad betyder då ssp?
Och var, då? Har det något att göra med variegerad? Och vad betyder det i så fall? Jag har letat på nätet utan att få någon rätsida på det.
HJÄLP!!!
Mvh
Maria
ängsvädd
23-07-2007, 20:57
Hej
x= korsning/hybrid
ssp= subspecies=underart
var vet jag inte. Kanske variant?
kerstin z5-6
23-07-2007, 21:03
ssp.
Exempel: Abies concolor ssp. lowiana
Epitetet ”lowiana” föregås av kortningen ssp. = latinets subspecies. Uttrycket ”ssp. lowiana” är alltid kopplat till och ska i löpande text stå efter artnamnet.
Härstamning x
Exempel. Acer rubrum × saccharinum
En enkel hybridformel, som visar föräldrarna bakom hybridarten Acer × freemanii. Härstamning anges i allmänhet endast för släkt-, art- och underarthybrider, i vissa fall även för sorter.
Var
Varietet
Det botaniska varietetsbegreppet har haft olika innebörd genom åren, men tillämpas numera mest för lokala populationer av en art, vilka är utseendemässigt och ofta ekologiskt distinkta
källa Skud
Hoppas det besvarar en del
Maria77
23-07-2007, 21:30
Tack för era svar!
Har jag fattat detta rätt?
Ssp, innebär det att arten efter "ssp" är en underart, och att denna korsats med arten före ssp?
Och "var" innebär att man tar en planta från en art som utvecklat en egenskap som skiljer sig från de andra av samma art och med samma namn. Denna korsas sedan med en planta av "den normala" arten?
Mvh
Maria
Eva 33c
23-07-2007, 22:32
"ssp" och "var" har inget med korsningar att göra, utan är naturliga varianter inom samma art. Man har ansett att växterna är så pass lika att de bör tillhöra samma art men ändå har tydliga skiljetecken som följer med i arvet. Ungefär. Det händer ju att botanikerna ändrar sig och ibland slår samman växter som tidigare hade olika artnamn till samma art, fast med "underartstillägg" och ibland tvärtom, att det som förut var samma art plötsligt tillhör olika arter. Med DNA-tekniken har man ju fått ett nytt sätt att bestämma släktskap mm. Intressant och ibland väldigt förvirrande.
Så fort det förekommer ett "x" däremot handlar det om hybrider/korsningar på ett eller annat sätt.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.