Piccante
En silverstreckad pärlemofjäril hade förirrat sig in i vårat plastväxthus och hittade inte ut. I vanliga fall är växthuset en mkt effektiv flugfälla fjärilarna brukar ha förstånd på att undvika att flyga in där. Skulle hjälpa den instängde att komma ut igen men han flaxade så hysteriskt så det var inte lätt att fånga den med händerna. Jag har iofs fångat fjärilar med fingrarna förr genom att ta om vingarna när de är ihopslagna, är bara en myt att de förlorar flygförmågan om man tar i dem men jag tyckte han såg så sliten ut redan och fjärilar är ju rätt bräckliga varelser så jag ville helst låta bli att ta i den i onödan.

Så det återstod att locka och pocka på den istället. Med lite övertalning så gick den med på att sitta på mitt finger smile.gif sen när han väl satt på mitt finger så ville den inte släppa taget utan jag fick fotografera och ta riktigt många närbilder, sen följde den glatt med mig ut i solen och satt i min hand och vilade en stund innan den flög sin väg.

[attachment=5917:närbild1331.jpg][attachment=5918:närbild1335.jpg]

[attachment=5919:närbild1352.jpg][attachment=5920:närbild1356.jpg]
Eva-Helene
WOW vilken närbild, den där sista! Kul att få se ansiktet på den!
Berith
Wow säger jag också. Jättefina bilder. Undrar hur han tycker att vi ser ut i närbild? crazy.gif
Limeblossom
Jaha, är det såååå man gör för att få fina bilder! Man lockar och pockar smile.gif Det ska jag tala om för mina fladdervingar här hemma.
linusm
Häftigt!
Chamomille
Åhh va fina bilder... yes.gif
Dito Verde
Åh, vilka fina bilder. Vad har du för kamera?
Peggy
Piccante
Ååh tack för berömmet wub.gif thanks.gif Kameran är en konicaMinolta Dimage Z20, 5 megapixel och 8x optisk zoom. Jag och kameran är inte alltid överrens crazy.gif blir inte som jag vill alltid och den är inte så avancerad. Var lågprismodellen i den serien. Men det som varken jag eller kameran lyckas med brukar gå att rätta till i photoshop whist.gif som den sista bilden, Jag körde inte upp kameran i ansiktet på fjärilen då hade den definitivt flugit iväg utan bilden är beskuren i photoshop efteråt.
KURT
Kan det vara så att fjärilen uppskattar den salta huden? Försökte den använda sugsnabeln?
skogstroll
klart inspirerande bilder! har också märkt att fjärilar inte är helt osällskapliga alla gånger utan kan flörtas med. Nu har jag beställt en kamera Olympus SP-550 Ultrazoom med 18x zoom.... Hoppas det blir lika bra bilder, har en förkärlek för sländor! smile.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon