Hej,
Har precis flyttat till ett hus med fantastiskt trädgård men är själv nybörjare och skulle behöva göra lite förändringar för att klara av att hålla den fortsatt snygg med en nyfödd bebis som samtidigt kräver mycket tid.
Funderar på att skapa en liten hörna av lätthanterlig karaktär med markväv, sten och olika slags gräs. Nu undrar jag följande:
1. Är det för sent på året att anlägga en sådan rabatt? Bör jag hellre vänta till nästa vår?
2. Har någon tips på fina gräs och andra växter som är lättskötta och passar i solig och torr jord (måste helst kunna klara torka väldigt bra eftersom vi ofta är borta flera veckor i sträck)
3. Hur stor öppning måste man ha i markväven runt växterna? Räcker det med endast ett litet hål precis runt växterna eller bör man ha en stor öppning så att växterna kan breda ut sig?
Tacksam för svar av någon som är mer bevandrad i växtvärlden än vad vi är!
/ Camilla