Fyndade lökar och knölar för 2kr/påsen idag. Dahlior mm. Frågan är om det är alldeles för sent att plantera dessa ute nu? Eller kan man spara dem inne till plantering nästa vår? Eller är det kört? Gjorde en chansning i och med att det var så otroligt billigt!
Lady Hamilton
11-08-2007, 16:15
Dahlia knölarna skulle jag försöka förvara svalt (kylskåp) och planter till våren Men har de hunnit att skjuta långa skott skulle jag plantera dem i krukor och ha dem ute tills det blir frost (men då får du vinterförvara dem svalt)
Ophelia
11-08-2007, 19:49
Jag hade nog bökat ner dem i jorden så de fick dra i sig de gotta av jordens näringsämnen och därefter tagit in dem när frosten kommer och förvarat i torv/sand/krukan som vanligt, beroende på sort, under hösten.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.