Hej,
Jag klipper gräsmattan med en mulcher/bioklippare och låter oftast gräsklippet ligga kvar (om inte gräset är för långt när jag klipper då blirt det tjocka strängar med gräs). Jag såg rådet att gödsla tre gånger per säsong och nu tänkte jag gödsla en sista gång. Det har kommit en hel del svamp i gräsmattan (massor av olika sorter, en del små, andra större) och jag undrar om det kan vara en idé att kalka gräsmattan.
Jag har inge PH-mätare så vet ej värdet på jorden - är det en bra idé att mäta jorden eller kan jag kalka ändå? Kalkade lite direkt på svamparna förra året och det verkar som om kalk fungerar på svamp.
Om det nu är bra att kalka när det finns svamp i gräsmattan, kan jag göra det samtidigt som jag gödslar eller ska jag vänta ett tag emellan?
/Eva-Marie