KalleStripp
20-08-2007, 19:03
Vi köpte en Klippo handjagare förra sommaren. Då fungerade den bra, men nu glider den mest över gräset utan att klippa. Antar att den är för slö... Hur slipar man en cylindergräsklippare?
Kjellepelle
20-08-2007, 21:28
Hej, det finns en justerskruv på varje sida till den fasta kniven, för att få den närmare cylindern.
Cylinderklippare är självslipande om de är inställda rätt..
Kakaduan
21-08-2007, 14:08
Vad innebär en cylinderklippare? En skiva med knivar på?
Kakaduan
KalleStripp
21-08-2007, 20:29
CITAT (Tesa @ 20-08-2007, 22:31)

Cylinderklippare är självslipande om de är inställda rätt..
Aha, så det ska alltså inte vara vassa alls? Det låter ju riktigt smidigt och bra! Jag får kolla lite mer på de där skruvarna på sidorna!
Hi!
har själv en cylinder gräsklippare. Cylindern skall ställas så nära eggen det går UTAN DET TAR IMOT. Med andra ord skall du inte höra något ljud. Börja på ena sidan och ståll in använd ett papper och se till att pappret klyvs. Sen vrider du cylindern och tar samma kniv på andra sidan. Lycka till.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.