Full version: en hibiskus till
lissa
Ni har ju s¨å vackra Hibiskusar att man nästan blir rädd...den ena vackrare än den andra.
Tog en bild idag på en stackare som blommade på understa grenen nästan gömd..jag tror att jag fick med lite av den blåaktiga nerven, men det är ju ingen märkvärdig eller speciell hibiskus, men jag njuter av den, för det är så pass kyligt att den hänger med 2 dagar..
[attachment=6716:DSCN5159.JPG][attachment=6717:DSCN5158.JPG]
ängsvädd
Underbar smile.gif
Alexander-VG-zon3
jätte vacker , vill ha den . mina blommor som hållit längst har varat i 4dar . tror dom gillar heta dagar med svala å fuktiga nätter så som jag brukar ha i juli-aug då mina brukar börja blomma .
lissa
Tack båda två...det värsta med att börja med såna här trådar är att man vill ha alla exemplar man inte har själv biggrin.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon