sofiat
Vi har ett litet plommonträd som började ge frukt förra året. I år tycks trädet dock ha blivit lite sjukt. Det är hål i bladen och mycket mask i plommonen. Vad gör man åt det?
Åsa, mälardalen zon 2
Det är mycket svampangrepp på plommon i år och hålen i bladen gissar jag är hagelskottssjuka som ofta orsakas av svampangrepp men man tror att även annat kan ge hålen i bladen.


Angående mask i plommonen så är det nog någon av 2 kandidater, plommonstekel eller plommonvecklare om dessa kan du läsa här

http://chaos.bibul.slu.se/sll/slu/faktabla...T156/FVT156.HTM

Texten är några år gammal dock så det finns inga medel just man kan använda som fritidsodlare numera. Mot plommonstekel ska det dock funka att täcka marken även på våren med plast/presenning el. dy. för att hindra plommonstekeln som brukar ligga i marken från att ta sig upp i trädet efter att de kläckts ur sin puppa. Har man många grannar med plommonträd som har plommonstekel lär man dock ändå få plommonstekel, de kan ju flyga.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon